Arama sonuçları

1 milyon öğrenci ve ailesi merakla bekliyor

1 milyon öğrenci ve ailesi merakla bekliyor

1 milyon öğrenci ve ailesi merakla bekliyor. 1 Haziran’da yapılan ve sonuçları liselere geçişte kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarının açıklanmasına sayılı saatler kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS kılavuzuna göre 2019 LGS puanları bugün açıklanacak.

LGS’ye katılan 1 milyon öğrenci gibi aileleri de işte sonuçların açıklanmasını bekliyor. Merakla bekledikleri başka bir haber ise LGS’de soru iptali olup olmayacağı. Sınavdan sonra veli ve bazı eğitimciler 1 fen sorusunun cevap şıkkını tartışmalı bulmuştu.

1 MİLYON ÖĞRENCİ VE AİLESİ MERAKLA BEKLİYOR

Ancak bununla ilgili MEB bir açıklamada bulunmadı. Yalnızca cevap şıkkının hatalı olduğuna ilişkin dilekçe yazan velilere “soruda bir hata bulunmadığına” ilişkin yanıt verdi. Oysa soru değil, yayımlanan cevap anahtarı tartışılıyordu.

ÖNCE ÖZEL OKULLAR KAYIT YAPACAK

LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunun ise sonuçlar açıklandıktan sonra 25 Haziran’da yayımlanması bekleniyor. Bu kılavuzda yerleşmenin ayrıntıları ve yapılan değişiklikler yer alacak.

PUAN AÇIKLAYACAKLAR

MEB, LGS puanlarını açıkladıktan sonra ise aralarında Alman, İtalyan, Fransız, Amerikan liselerinin bulunduğu özel okullar da puanlarını duyuracak. Önce bu okullar kayıtlarını tamamlayacak. Ardından da devlet liseleri için tercih süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran ise devlet liseleri için tercih yapamayacak. Nakil döneminde ise bu öğrencilerin de devlet liseleri için tercih hakkı olacak.

23-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş