Arama sonuçları

1 öğretmen 16 köye ışık oldu

1 öğretmen 16 köye ışık oldu

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Mollafadıl Köyü İlkokulu öğretmeni Alev Sungur, başlattığı kampanyalarla topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kurdu. Alev Öğretmen, hayatında hiç uçak görmeyen tüm öğrencilerini uçağa bindirerek İstanbul gezisine götürdü

Bitlis´in Adilcevaz ilçesine bağlı Mollafadıl Köyü İlkokulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Alev Sungur kendi imkanlarıyla yürüttüğü proje ve kampanyalarla köy çocuklarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

24 yıldan beri hiçbir kadın öğretmenin gelmediği köyde görev yapan Sungur, defalarca ilçe merkezine görevlendirmesi yapılmak istendiği halde köy okulunda çalışmayı tercih etti. “Çocuklar Kitap Okusun” kampanyasıyla sosyal medya üzerinden topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kuran Sungur, “Çocuklar Üşümesin” kampanyasıyla da Adilcevaz´da 12 köy okulu, Hizan´da ise 5 köy okulundan toplam 700 öğrencinin; kışlık mont, bot, atkı, bere ve çorap ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı. 

Öğretmen, “Vatanımızı Tanıyalım” projesiyle, hayatında hiç uçak görmeyen bütün öğrencilerini 23 Nisan’da uçağa bindirerek İstanbul gezisine götürürken; bu gezi sayesinde, ilçe dışına dahi çıkamayan öğrenciler, ilk kez müze ve saray gördü, boğazda tekne turuna çıkıp ilk kez lunaparkta eğlendi.

KÖY OKULUNA KALORİFER
Öğrencileri için birçok proje ve kampanyaya imza atan Alev Öğretmen, “Okul Bizim Yuvamız” çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi, okulun iç ve dış cephe boyasını yaptırdı ve okula bin 500 kitaplı bir kütüphane kurdu.

MÜDÜR ODASI HOBİ ODASI OLDU
Okula laminant parke döşeterek sınıfa halı serip okuma minderleri koyan Alev Öğretmen, çocuklarla beraber dış kapıda ayakkabılarını çıkararak içeriye girebiliyor. Müdür odasını iptal ettirerek çocukların satranç oynayabileceği, film izleyebileceği bir hobi odası açan Sungur, sınıfa bireysel sınıf dolabı koyup daha önce kömürlük olan odaya mutfak dolabı yaptırıp odayı da mutfağa dönüştürdü.

ÇEVRE İLLERE DE DESTEK
Alev Öğretmen, “Köy Okulları Kardeştir” projesiyle; Sivas, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır´da bulunan 5 köy okuluna kırtasiye malzemesi ve hikaye kitabı desteğinde bulundu. Yürüttüğü proje ve kampanyalarla idealist bir öğretmen olduğunu gösteren Alev Öğretmen 8 Mart 2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çekmiş olduğu "Hayat Veren Kadınlar" isimli kısa filmde yer aldı.

Hala yapılacak işleri olduğunu ifade eden öğretmen, "Mesleğe başladığım ilk gün aklıma koymuştum; ´Her zaman önceliğim okulum ve öğrencilerim olacak´ diye. Tayinimin çıktığı Mollafadıl Köyü ilçeye 50 kilometre uzaklıkta ve 24 yıldır hiç kadın öğretmenin kalmadığı bir köy. 3 günlük öğretmendim, bana da ilçe merkezinde bir okula görevlendirme verildi, ama kabul etmedim. Yaptığım her şeyi severek yapıyorum; sadece kendi köyüme değil, elimden geldiğince başka köylere de hizmet etmek benim öğretmenlik anlayışım." dedi. 

‘ÇOCUKLARIN GÖZLERİNDEKİ MUTLULUK BAĞIMLILIK YAPIYOR’
Köy öğretmeni olmanın hayatından fedakarlık etmek olduğunu vurgulayan Alev Öğretmen, "Köy öğretmeni olmak; birçok şeyi geri plana atıp çocukları ön plana çıkarmak, ilkokula başlayıp çocuklarımıza hayatın sadece köyden ibaret olmadığını, sabahları bir yandan sobayı yakıp, bir yandan okulu temizleyip, bir yandan da çocuklara şarkı öğretebilmektir" diye konuştu.

Yorulmadan çalışmasıyla dikkat çeken Öğretmen Alev bu durumu şöyle açıklıyor: "Çocukların gözlerindeki mutluluk bağımlılık yapıyor" diyen Alev Öğretmen, öğretmenlik hayatı boyunca köy çocuklarının daha iyi şartlarda okuması için bu kadar çalıştığını dile getirdi. 

Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda eğitim çağı dışında kalan ve okuma yazma bilmeyen kişilere okuma yazma öğrettiğini belirten Alev Öğretmen, “Boş zamanlarımda yetişkinlere yönelik halk eğitim bünyesinde okuma yazma kursu başlattım, teyzelere ve genç kızlarımıza okuma yazma öğretiyorum.” diye konuştu.

13-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş