Arama sonuçları

110 bin yabancı öğrencinin 25 bini burslu

110 bin yabancı öğrencinin 25 bini burslu

110 bin yabancı öğrencinin 25 bini burslu. Başbakan Binali Yıldırım, yükseköğrenim alt yapısında kaydedilen nitelik ve nicelik olarak ilerlemeler sayesinde bugün Türkiye'nin dünyada tanınan bir eğitim durağı haline geldiği söyledi. Yıldırım, "2012'de yaklaşık 50 bin yabancı misafir öğrencimiz varken, bugün 110 bine ulaştık" dedi.

Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması"nda konuştu.

Yıldırım, uluslararası öğrencilerin önemine işaret ederek, şöyle dedi: "Her uluslararası öğrenci bizim için kendi ülkesinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinden başka çalacak bir kapımızın daha olması anlamına geliyor. Uluslararası öğrenciler bizim için birer gönül elçisidir."

Yıldırım, Türkiye'nin uluslararası öğrenci hareketliliğine dahil olmasının 25 yılla sınırlı olmadığını hatırlattı. Yıldırım, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana yurtdışına öğrenci gönderildiğini ve bütün coğrafyalardan gelen öğrencilere evsahipliği yapıldığını belirti. Yıldırım, 1960'lardan itibaren öğrencilere ev sahipliği yapma geleneğinin ikili anlaşmalarla daha da kurumsallaştığını anlattı.

110 BİN ÖĞRENCİNİN 25 BİNİ BURSLU

Başbakan Yıldırım, 1992'de Türkiye'nin yurt dışına açılmasında katkıları olan merhum Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ı yad ederek, şöyle devam etti:

"Onun vizyonu sayesinde ülkemizde yabancı öğrencilerin okutulması konusunda büyük hareketlilik yaşandı. 2012'de Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlatılan hedefler, yeni hedefler doğrultusunda oluşturulan Türkiye Bursları programıyla ülkemiz nezdindeki uluslararası öğrenci hareketliliği sistematik ve kurumsal bir niteliğe kavuştu. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız tarafından sevk ve idare edilen bu çalışma bugün önemli bir seviyeye geldi. Türkiye olarak son 15 yılda enerjiden sağlığa, ulaşımdan iletişime, ekonomiden eğitime kadar birçok alanda değişimi, dönüşümü ve gelişimi gerçekleştirdik. 2017 itibarıyla tam 163 ülkeden 107 bin öğrenci başvurusu oldu. Keşke imkanlar olsa hepsine burs sağlayabilsek, ama inşallah gelecek yıllarda daha fazla öğrenciye Türkiye'de yükseköğretim imkanı sağlayacağımızı düşünüyorum.

BÜTÜN ÜLKELERİN TANIDIĞI EĞİTİM DURAĞI

Yükseköğrenim alt yapısında kaydedilen nitelik ve nicelik olarak ilerlemeler sayesinde bugün ülkemiz bütün ülkelerce tanınan bir eğitim durağı haline geldi. 2012'de yaklaşık 50 bin yabancı misafir öğrencimiz varken, bugün 110 bine ulaştık. Esasında üniversitede okuyan öğrencilerimizin sayısının 7 milyonu aştığını düşünürsek, bu sayının fevkalade düşük olduğunu ifade etmek isterim. En azından 7 milyon üniversite öğrencisinin 350 bini misafir öğrencilerden oluşmalıdır.

9 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİYE BURS

Bundan sonraki politikamız da inşallah bu yönde olacaktır. Bu müjdeyi de paylaşmak istiyorum. Sadece 2017 mezun sayısı 7 bin 500'dür. Ülkemiz üniversitelerinde öğrenim gören 110 bin öğrencinin 25 bini burslu öğrencilerden oluşuyor. Tabii burada 16 bin diğer ülkelerden, geriye kalan 25 bine ulaşacak sayı Suriyelilerden oluşmaktadır. 2011'de Türkiye Bursları'na 8 bin başvuru olurken, 2013'te bu sayı 55 bini, 2017'de 106 bini aşmış durumdadır. Bu da Türkiye'nin yüksek öğrenimine Türkiye'deki eğitime olan ilginin ne kadar günden güne geliştiğini, artığını gösteren en önemli sonuçtur."

21 ÜLKEDE MEZUN DERNEKLERİ VAR

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bursları'nın Türkiye'nin dış politikasının temel esaslarıyla uyumlu ve geniş fırsatlar sunan yapısı sayesinde ülkedeki burslu öğrenci sayısının yanı sıra kendi imkanlarıyla Türkiye'de okumayı tercih edenlerin sayısının da artığını kaydetti.

Yıldırım, YTB'nin girişimiyle Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Gürcistan, Ukrayna’nın da aralarında olduğu  21 ülkede, 26 Türkiye mezun derneği kurulduğunu söyledi. Yıldırım, yıl sonu itibarıyla 40 farklı ülkede mezun dernekleri kurulacağını bildirdi.

"Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması", üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan 107 ülkeden 500'ün üzerinde kişiyi İstanbul'da bir araya getirdi.

 

25-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş