Arama sonuçları

115 üniversite denetiminden geçti

115 üniversite denetiminden geçti

115 üniversite denetiminden geçti. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Şu ana kadar 115 üniversitemizi eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirdik” dedi. Elmas, bu yıl da 45 üniversitenin değerlendirilmesinin haziran ayına kadar yapılacağını belirtti.

YÖKAK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 17 üniversitenin rektörlerinin katılımıyla Batman'da toplandı. Batman Üniversitesi’nin konferans salonundaki toplantıda konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin, üniversitelerden beklentilerinin kaliteli eğitim olduğunu söyledi.

Üniversitelerin dünya ölçeğinde standartlara sahip olması gerektiğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"İnsanları yeni baştan bilgiler üzerine bir programla ölçme şansımız yok. Bir makine mühendisinin, benim açımdan makine mühendisi adına bana referans olması lazım. Bu konuda bence üniversitelerimizde problem var. Bir standart tutturmak çok önemli. Bu standart dünya ölçeğinde bir standart olursa kesinlikle başarılı olunur ve işlerimize de yansır. 'Daha çok mezun verelim, okullarımız boş kalmasın.' duygusu çok doğru değil. Başaramayan kendi bilir, elenmelidir. “

115 ÜNİVERSİTE DENETİMDEN GEÇTİ

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas da bağımsız bir kalite kurulu olduklarını söyledi. Elmas, şöyle konuştu:

"Üniversitelerimizin dış değerlendirmesini yapıyoruz. Şu ana kadar 115 üniversitemizi eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirdik. Bu sene de 45 üniversiteyi değerlendirerek haziran ayına kadar mezun veren tüm üniversitelerimizin dış değerlendirmelerini tamamlamış olacağız. Buraya gelme nedenimiz de bu değerlendirme kapsamındadır. Bu yıl tüm üniversitelere bir mentor tayin ettik. Kalite süreçlerini takip edecek, aynı zamanda rektörlerimizle de çalışacaklar. Böylece üniversitelerin kendilerini tanıtacak raporlarını çok iyi hazırlamak, saha ziyaretlerinin de buna uygun olarak geçmesini ve değerlendirme raporlarının tüm üniversitelerimiz için sağlıklı ve gerçek verilere dayanmasını istiyoruz. Buralara gelelim ki sahalardaki durumu da görelim istedik."

 

14-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş