Arama sonuçları

12 yıl boyunca el yazısı işkencesi çektiler

12 yıl boyunca el yazısı işkencesi çektiler

12 yıl boyunca el yazısı işkencesi çektiler. 2004-2005 öğretim yılından itibaren "el yazısı" ile yazmaya zorlanan öğrenciler önümüzdeki yıl dik harflere geçerek bu işkenceden kurtulmuş olacak. Oysa el yazısına ilk geçileceği açıklandığında eğitimciler özellikle küçük çocuklar için bu uygulamanın bir hata olduğunu dile getirmişti. 

Dün ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yazma eğitiminde 2017-2018 öğretim yılından itibaren bitişik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harflerin kullanılacağını açıkladı. Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) uzmanların görüşünü hiçbir zaman dikkate almadığını vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı.  

12 YIL ÖNCE BAŞLADILAR: Milli Eğitim Bakanlığı 2004-2005 eğitim öğretim yılında program değişikliğine giderek ilkokul birinci sınıfta tümden gelim yöntemi ile öğretilen okuma yazma eğitimini harf yöntemi şekline çevirmiş ve temel dik yazıdan vazgeçerek el yazısını benimsemişti. 

ÖĞRENCİLER YAZDIĞINI OKUYAMADI: Ancak 12 yıldır uygulanan bu yöntemde okula başlama yaşının düşmesinin de etkisiyle öğrenciler harfleri bitişik eğik yazı formuna göre yazmakta zorlanmış, bazen öğrencinin kendi yazdığını bile okumakta güçlük çektiği gözlemlenmiştir. 

EL VE PARMAK KASLARI GELİŞMEDİ: El yazısı ile çocuklar güzel yazı yazmaktan uzaklaşmıştır. El ve parmak kasları tam gelişim göstermediği için okunaklı yazı yazma olanakları kalmayan çocukların özgüvenleri de zedelenmektedir.  Çocuklar el yazısını küçük yaşlarda öğrenmeye çalıştıkları için el ve göz koordinasyonunu tam olarak sağlayamamakta, bu süreçte öğrenmeye karşı motivasyonlarını kaybetmektedir. Çocuklarımız okumayı öğrendikleri halde yazmayı tam olarak öğrenememektedir. El yazısında imla kurallarına uymak da zorlaşmakta, noktalı harflerin noktaları, ayrımlar, hece bölümlerinde yapılan hatalar artmaktadır.

YAZIDAN NEFRET EDEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRDİK: İlkokula yeni başlayan bir çocuk için temel endişemiz yazısının güzelliği değil, yazı yazmayı ve okulu sevmesi olmalıdır. Çok güzel yazısı olan ama yazmaktan nefret eden çocuklar yetiştirmenin bir anlamı yoktur. 

Öğrenciler 5’inci sınıftan itibaren ise yavaş yazma ve öğretmenlerin, öğrencinin yazısını okuyamaması gibi nedenlerle dik temel harflerle yazmaya başlamaktadır. Ancak öğretim süreci gerçekleştirilmediği için dik temel harflerle yazarken öğrenciler pek çok yazım hatası yapmaktadır. 

AKADEMİSYENLERİN ÖNERİLERİ DİNLENMEDİ: 2005 yılında bitişik el yazısına geçerken akademisyenlerin önerilerini dikkate almadan, uygulamanın altyapısını oluşturmadan “Ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı, bu işi de eline yüzüne bulaştırmıştır. Şimdi ise bu kadar karmaşaya ve başarısızlığa neden olan el yazısı uygulamasından yine hiçbir ön hazırlık ve çalışma yapılmadan vazgeçileceği açıklanmıştır. Hayata geçirdiği her uygulamada, eğitim uzmanlarının, bilim insanlarının ve sendikaların uyarılarına kulak tıkayan, görüşlerini sormayan Milli Eğitim Bakanlığı, beceriksiz politikalarıyla çocuklarımıza zarar vermeye devam etmektedir. İyi hazırlanmış bir plan, program ve uygulama ile el yazısı uygulamasından vazgeçilmeli, ayrıca okuma yazma eğitiminde 2005 öncesinde olduğu gibi tümden gelim yöntemine dönülmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı kaş yaparken göz çıkaran bu tür uygulamalardan bir an önce vazgeçmelidir.

 

31-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş