Arama sonuçları

120 bin öğrenci sınavla yerleşecek

120 bin öğrenci sınavla yerleşecek

120 bin öğrenci sınavla yerleşecek. Bütün öğrenciler evlerine yakın okullara gidecek. Başbakan Binali Yıldırım, liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin öğrencilerin evlerine yakın okullara gideceklerini, 120 bin öğrencinin de yeni sistemde sınavla yerleşeceğini söyledi.

Yıldırım liseye geçiş sistemi ile ilgili şöyle dedi: "Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak. Daha güzeli, mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Bazı şehirlerimizde, mahallesindeki okul yetmeyebilir ama diğer mahalle, bitişikteki mahalle veya hemen ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak." 

Yıldırım, Keçiören ilçesi Ovacık Kampüsü ve İl Genelinde 34 Eğitim Tesisinin Temel Atma Töreni'ndeki konuşmasında, okulların güvenliği için tedbirler alındığını anımsatarak, kamera sistemleri, okul güvenlik görevlileri, okulların çevresinde bulunan timlerle, okul içi ve dışında koruyucu tedbirlerin alındığını belirtti.

120 BİN ÖĞRENCİ SINAVLA YERLEŞECEK

Başbakan Yıldırım, ortaokuldan liseye geçişte uygulanan TEOG sisteminin kaldırıldığını dile getirerek, bu sistemin neden kaldırıldığı konusunda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın kamuoyuna gerekli bilgilendirmeleri yapmayı, sorulara cevap vermeyi sürdürdüğünü ifade etti. 

TEOG sisteminde, ortaokuldan liseye geçişlerde her öğrencinin sınava girdiğini, şimdi bunu kaldırdıklarını, mecburiyetin olmadığını aktaran Yıldırım, ister sınava girsin, ister girmesin herkesin mutlaka liseye, istediği bir yere kaydını yaptıracağını belirtti.

HİÇBİR ÖĞRENCİMİZ DIŞARDA KALMAYACAK

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak. Daha güzeli, mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Bazı şehirlerimizde, mahallesindeki okul yetmeyebilir ama diğer mahalle, bitişikteki mahalle veya hemen ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak. Bakanımız ne dedi, 'En iyi okul, eve en yakın okuldur.' Bu prensiple hareket ettik. Bir de sınav var. Sınav niye? 'Ben evin yanındaki okula gitmek istemiyorum da, birtakım proje okulları var, bu proje okullarına gideceğim.' Olur, canın istiyorsa ona git. Onların sayısı bütün liseye gideceklerin sayısına yetmiyor. Onun için bir yarış olacak. Oraya gitmek isteyenler de sınava girecekler. Diyelim ki 120 bin öğrenci alacak bu okullar, sınavda en fazla notu olan 120 bin öğrenci, buraya yerleştirilecek. Peki 120 binin altında kalanlar ne oluyor, onlar da yine en yakın okula, istedikleri, seçecekleri 5 okuldan bir tanesine yerleşecekler. Mesele bu kadar basit ve açık. 

BASİT SİSTEMİ ANLAŞILMAZ HALE GETİRİYORLAR

Sizden özellikle istirham ediyorum. Bir sürü kafa karıştırmaya çalışanlar var. Olayı döndürüp dolaştırıyorlar bu kadar basit bir sistemi anlaşılmaz hale getiriyorlar. Bunlara hiç kulak asmayın. Ben ne diyorsam odur ha. Analar, babalar, şu anda eğitim çağında olan yavrularımızın geleceği, sizin için, bizim için, hepimiz için önemli. Biz de bir veliyiz. Dolayısıyla evlatlarımızın en iyi şekilde eğitim alması, istedikleri eğitimi alması, bizim en büyük arzumuz. Hiçbir öğrencimiz üzülmesin, stres yaşamasın. 'Ben ne olacağım, nereye gideceğim' diye kaygılanmasın. Bizim tek arzumuz sizlerin mutluluğu, sizlerin gülen yüzüdür. Hiç merak etmeyin. Beklentileriniz karşılanarak gereken her adımı atacağız."

SADECE ÖĞRETMENLERE İŞİ BIRAKAMAYIZ 

Türkiye'yi, dünyanın yakaladığı bu gelişme çizgisinden geri bırakmayacaklarının altını çizen Yıldırım, bu değişimi görüp buna göre hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. 

Çocukları, gençleri gelişen, değişen bu dünyada yarışta geride kalmamak üzere en iyi şekilde yetiştirmenin gayretini gösterdiklerini belirten Başbakan Yıldırım, bunu hükümet olarak veliler ve öğretmenlerle birlikte yapacaklarını söyledi.

"Sadece okula, öğretmenlere işi bırakamayız. Ana, baba olarak, veli olarak, hükümet olarak biz gereken tedbirleri ve takibi de yapacağız." diyen Binali Yıldırım, eğitimin sadece güzel okul yapmakla, sınıfları süslemekle olmayacağını ifade etti. 

Özellikle teknolojiyle öğrenme şartlarının ortamı çok değiştirdiğini aktaran Yıldırım, bu nedenle değişime duyarlı olmak, kayıtsız kalmamak ve değişimi, dönüşümü zamanında okumak mecburiyetinde olduklarını, bunun için de daima geçmişe dönüp bakmak yerine ileriye, geleceğe odaklanmak gerektiğine işaret etti. 

Yıldırım, "Yeniden, yenilikten, değişimden, dönüşümden korkmayacağız. Korkmamız için de bir sebep yok. Türkiye her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük hedeflere, Gazi Mustafa Kemal'in muasır medeniyetler hedefine kararlı adımlarla yürüyor." dedi. 

Bu blog AA abonesidir.

16-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin