Arama sonuçları

1.3 milyon öğrenci ‘taşınarak’ okuyor

1.3 milyon öğrenci ‘taşınarak’ okuyor

1.3 milyon öğrenci ‘taşınarak’ okuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, toplam 1 milyon 262 bin öğrencinin taşımalı eğitim aldığını açıkladı. Selçuk, Türkiye genelinde 2 Ekim 2018 itibarıyla ilköğretimde 733 bin, ortaöğretimde yaklaşık 431 bin, özel öğretimde ise 98 bin öğrenci olmak üzere toplam 1 milyon 262 bin öğrencinin taşımalı eğitim aldığını söyledi.

1.3 MİLYON ÖĞRENCİ 'TAŞINARAK' OKUYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergelerini yanıtladı. Yazılı soru önergeleri taşımalı eğitim, kullanılmayan okul binaları ve okul servislerinin yaptığı trafik kazalarına ilişkin yazılı soru önergelerini  yanıtladı.

OKUL HANGİ DURUMDA KAPATILIYOR?

Selçuk, öğrenci sayısının ilkokullarda 10'un, ortaokullarda ise 40'ın altına düşmesi halinde daha önce valiliklerce yapılan okulların kapatılmasına yönelik işlemlerin 24 Haziran 2017'den bu yana Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütüldüğünü belirtti. Selçuk, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin yatılı okullara yerleştirildiğini veya taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamına alındığını ifade etti. 

KÖY OKULLARINI KİMLER KULLANIYOR?

Selçuk, kapalı köy okullarının, bakanlığın ilgili genelgesi gereği bakım onarımlarının yaptırılması ve eğitim öğretim hizmetlerinde ihtiyaç duyulduğunda boşaltılması kaydıyla valiliklerce köy muhtarlıklarının ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının geçici kullanımına verildiğini bildirdi. 

KAÇ ÖĞRENCİ TAŞINIYOR?

Selçuk, taşımalı öğrenci modülüne göre ülke genelinde öğrenci taşıma uygulaması kapsamında taşınan öğrenci sayısının 2 Ekim 2018 itibarıyla ilköğretimde 733 bin 12, ortaöğretimde 430 bin 920, özel öğretimde ise 98 bin 147 olduğunu bildirdi.

TAŞIMALI EĞİTİMDE 15 KAZA OLDU

Selçuk, öğrenci taşıma uygulamasında meydana gelen kazalara ilişkin soru önergesini de yanıtladı. Selçuk, 10 Ekim 2018 tarihli taşımalı öğrenci modülü verilerine göre öğrenci taşıma uygulaması kapsamında hizmet veren okul servislerinde Ocak 2018'den itibaren toplam 15 kaza meydana geldiğini söyledi. Selçuk, bu kazalarda hayatını kaybeden öğrenci bulunmadığını belirtti.

TAŞIMALI EĞİTİM SON BULMALI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşımalı eğitimin, eğitim kalitesini doğrudan etkilediğini belirterek, şu eleştirilerde bulundu:

"Kız öğrencilerin bir köyden diğer yerleşim yerine gönderilmek istenmemesi sorunlar yarattıyor. Aile-okul ilişkisini koparıyor. İlkokul çağında çocuklar sabah ve akşam yolculuğu ile sorunlar yaşıyor. Ayrıca yemek sorunu nedeniyle bu sistemde yer alan öğrenciler sağlıklı beslenemiyor."

KÖY OKULLARI TEKRAR AÇILMALI

 

Gürer, taşımalı eğitim sisteminin bir an önce terk edilerek öğrenci sayısı düşse dahi köy okullarının açık tutulması gerektiğini söyledi. Gürer sözlerini şöyle sürdürdü:

"Köyden kente göçe de neden olan bu uygulamanın yerinde eğitime dönüşmesi gerek. Köy ve kasabalarda tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesi nedeniyle insanların büyükşehirlere göç etmek zorunda kalıyor. Böylece köylerimizde ve kasabalarımızda öğrenci sayısı da azalıyor. Öğrenci sayısı azalan okullar kapatılarak, kalan az sayıda öğrenci taşımalı eğitime zorlanıyor. Çocuklar başka kasaba veya ilçe merkezlerindeki okullara taşınırken, kendi köy ve kasabalarındaki okullar ise çürümeye terk ediliyor. Sadece Niğde’de öğrenci mevcudu azaldığı için kapanan okul sayısı 50 civarındadır. Bu çok büyük bir rakamdır. Ortaokullarda 40 olan öğrenci mevcudu uygulaması en azından 25'e çekilmelidir."

 

14-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş