Arama sonuçları

15 bin ÖYP’linin 50/d kadro isyanı

15 bin ÖYP’linin 50/d kadro isyanı

Geçtiğimiz 2 Eylül’de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Yükseköğretim Kanunu’na eklenen bir madde 15 bin araştırma görevlisinin geleceğini değiştirdi.  Bu madde ile tüm devlet üniversitelerinde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYEP) kapsamında 33/a kadrosu ile atanan tüm ÖYP’li araştırma görevlileri 50/d maddesine geçti. Kadro değişikliğinin anlamı ise doktoralarını tamamladıktan sonra artık kadroları garanti değil. Yurtdışında ve başka üniversitede görev yapan araştırma görevlileri ise 15 gün içinde kendi üniversitelerine dönecek. Dönmeyenlerin ataması iptal edilecek.

NEDİR BU KADROLARIN ANLAMI?

Tüm araştırma görevlilerinin ayrım gözetilmeden kadrolarının değiştirilmesiyle işsiz kaldıklarını söyleyen Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak iki kadro arasındaki farkı şöyle açıklıyor: 

“Akademide iki tip araştırma görevliliği var. Biri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesi uyarınca atanan, ikincisi ise yine aynı kanunun 50/d maddesi uyarınca atananları kapsıyor. İki kadro da sözleşmeli. Ancak 33/a kadrosundaki araştırma görevlileri eğitimleri yani doktoraları bittiktensonra Arş. Gör. Dr. Olarak görevlerine devam ediyor. Doktoraları biten 50/d maddesindekilerin ise ilişikleri kesiliyor, yani işsiz kalıyorlar. 33/a kadrosu sınırsız süreli bir kadro iken 50/d sınırlı süreli bir kadrodur. YÖK’ün kısa süre önce kaldırdığı ama yargının iptal ettiği ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) kapsamında atanan araştırma görevlileri işte bu kadrolardan 33/a kadrosu uyarınca atanıyor. İşte KHK ile hiçbir ayrım gözetilmezsizin tüm ÖYP’li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d maddesi kapsamına geçirilmiş yani bir nevi kadroları, işleri ellerinden alınmıştır.”

HEPSİ FETÖ MENSUBU GİBİ ALGILANDI

Özkoçak bu kadro değişikliğinin ÖYP’li tüm araştırma görevlilerinin FETÖ mensubu gibi algılanmasına neden olduğunu vurgulayarak, “Birçok devlet büyüğümüzün kuru ile yaşın birbirinden ayrılacağını defalarca kez söylediği şu günlerde böyle bir değişikliğin yapılması bizlerde şok etkisi yaratmıştır. Binlerce masum genç akademisyen yine mağduriyetler, işsizlik, mobbing ve daha birçok sorunla yüz yüze kalmıştır. Elbette bu kadroları haksız işgal edenler var ise görevlerinden alınmalı ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Ancak herkesin aynı kefeye konduğu bu karar ile suçlu suçsuz ayrımı yapılmamış, herkes mağdur edilmiştir” diye konuştu. 

07-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş