Arama sonuçları

163 bin öğretmen hazır, öğretmen eksikliği hissetmiyoruz

163 bin öğretmen hazır, öğretmen eksikliği hissetmiyoruz

163 bin öğretmen hazır, öğretmen eksikliği hissetmiyoruz. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı yeni öğretim yılı başlarken açıklama yaptı. Yazıcı İstanbul’da 163 bin öğretmenin görev yaptığını ve öğretmen eksikliği hissetmediklerini söyledi.

2018-2019 öğretim yılı uyum haftası ile başladı. Okul öncesi, 1’ler, 5’ler ve 9’uncu sınıf ile hazırlık sınıfları 14 Eylül’e kadar sürecek uyum eğitimi ile yeni başladıkları okullarına alışacaklar.

163 BİN ÖĞRETMEN HAZIR, ÖĞRETMEN EKSİĞİ HİSSETMİYORUZ

Yeni öğretim yılı başlarken başta güvenlik olmak üzere çözülmesi gereken sorunlar da gündemde. Öğrenci, okul ve öğretmen sayısı açısından Türkiye’nin en kalabalık ve bir anlamda da eğitim sorunlarının en yoğun yaşandığı il İstanbul. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un atamasıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı oldu.

İşte Yazıcı’nın açıklamaları:

3 MİLYON ÖĞRENCİ, 163 BİN ÖĞRETMEN

İstanbul’un nüfusu birçok ülkeden daha büyük. Şu anda 3 milyon 200 bin öğrencimiz, yaklaşık 116 bin derslikte eğitim görüyor. Bu eğitim döneminde yaklaşık 6 bin 900 civarında okulumuz eğitim verecek. İlimizde yaklaşık 163 bin öğretmenimiz görev yapıyor. İstanbul'da çok yoğun bir öğretmen eksikliği hissetmiyoruz. Öğretmen ihtiyacımız büyük oranda tamamlandı.

OKULLARI TAKİP EDİYORUZ

Okulların temizlik, bakım çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Kitaplarla ilgili organizasyon tamamlandı. Kitaplar öğrenciler okula başladığında masalarında olacak.

ANADOLU LİSELERİNDE İKİLİ EĞİTİM

İkili eğitimin azaltılması çalışmaları sürüyor. Bu sene özellikle yerleştirme uygulamamızda öğrencilerimizin taleplerini, istedikleri okul ve türde karşılama noktasında bazı okullarımızda ikili eğitime geçme zarureti doğdu. Bu özellikle Anadolu liselerimizde söz konusu. Okullarımızın yaklaşık yüzde 75'i normal normal yaparken, yüzde 25 kadarında da ikili eğitim yapma durumu söz konusu olabilir. Ama hedefimiz mutlaka ikili eğitimi azaltmak.

CİDDİ ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK

Bölgelere göre değişiklik gösteriyor olsa da sınıf mevcutları 35-40.

 

ÖĞRETMEN AÇIĞI NEDİR?

Öğretmen ihtiyacı ana branşlar bazında karşılandı. Özel eğitim, İngilizce, rehberlik, din kültürü gibi branşlarda öğretmen ihtiyaç oranımız biraz daha yüksek. İstanbul'da bu açığı kapatacak, görev alabilecek öğretmenimiz var. Diğer illerimize ağırlıklı olarak atanmış öğretmenlerle bu ihtiyacın karşılanması gerekiyor. Doğu Anadolu, Güneydoğu ve ülkemizde daha çok öğretmenimizin bulunmasında zorluk yaşanan bölgelere atamalar daha yoğun gerçekleştiriliyor. Yeni atama kararnameleri gelen ve mazeret atamaları süren öğretmenlerimiz de var. İstanbul'da yoğun bir öğretmen eksikliği hissetmiyoruz. Şu anda da yeni atama dönemleriyle eksik branşlarımız da tamamlanacaktır.

OKULLAR DEPREME DAYANIKLI HALE GELİYOR

Bu yaz döneminde 50 okulumuz yıkılıp yeniden yapılıyor. 16 okulumuzda da güçlendirme çalışması tamamlandı. Bu okullar eğitime hazır. Okul yapımlarımız önümüzdeki sene için de planlandı.

 

KANTİN DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Okul kantinlerinde sağlığa uygun gıda satışı yapılıp yapılmadığının daha etkin kontrolü için bakanlığın yayınladığı listelere uyulması, binlerce okulun bulunduğu İstanbul'da sadece dış denetimle zor. Bu herkesin ortak sorumluluğu. Bu konuda okulların kendi iç mekanizmaları ve öz denetimleriyle çalışması gerek. Bizzat kendi okullarımızın kantin denetim ekipleri var. Ayrıca, il gıda tarım müdürlükleri, milli eğitim müdürlükleri, sağlık ekipleri, belediyelerimizle çok yönlü bir denetim gerçekleştiriliyor. Bununla ilgili olarak hepimiz aynı hassasiyeti paylaşmamız gerekiyor. En başta bizler, okulda velilerimiz, öğrencilerimiz, okul yönetimleri, öğretmenlerimiz, aynı hassasiyeti paylaştıkça aslında çocuklarımız için çok daha sağlıklı bir beslenme ve bir kantin uygulamasının olacağına inanıyorum. Biz, hayata hazır, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmek istiyoruz. Eminim ki aynı hassasiyeti hepimiz paylaştıkça okul kantinlerimizin hizmet kalitesi çok daha istenilen noktada olacak.

 

10-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin