Arama sonuçları

168 üniversitede 3 bin 439 yabancı akademisyen var

168 üniversitede 3 bin 439 yabancı akademisyen var

168 üniversitede 3 bin 439 yabancı akademisyen var. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 168 üniversitede toplam 3 bin 439 yabancı uyruklu öğretim elemanının görev yaptığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in üniversitelerde istihdam edilen yabancı uyruklu öğretim elemanlarına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

168 ÜNİVERSİTEDE 3 BİN 439 YABANCI AKADEMİSYEN VAR

Bakan Selçuk, 2547 sayılı Kanunun 34'üncü maddesi uyarınca 8 üniversitede 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere 168 üniversitede toplam 3 bin 439 yabancı uyruklu öğretim elemanının istihdam edildiğini bildirdi. 

Selçuk, son 5 yıl içerisinde 67 yabancı uyruklu öğretim elemanının Türk vatandaşlığına geçtiği de kaydetti.

TÜRKİYE'YE HANGİ KATKIYI SUNUYORLAR?

 

Gürer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yabancı öğretim üyelerinin sayısal varlığının değil, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında araştırma ve geliştirmeye sunduğu katkının önemli olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin bir çok değerli öğretim üyesinin yurtdışında farklı üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev yaptığını ve alanlarında çok başarılı bilimsel araştırmalara imza attıklarını belirten Gürer, şu değerlendirmede bulundu:

"Önemli olan yabancı uyruklu öğretim üyelerinin üniversitelerimize kattıklarıdır. Üniversitelerimizin bu bağlamda dünyada eğitim özelliği açısından üst sıralara taşınması, eğitimin bilimsel anlamda yükselmesi ülke gençliğimizin geleceği adına çok çok önemlidir. Ülkemiz üniversitelerinin bilgi ve bilimde dünyada oluşturacağı eğitim başarısı buluşlara da yansıyacak bir düzeye ulaşmalıdır. Ülke vatandaşı öğretim görevlilerine her alanda gereken desteğin sağlanarak bilimsel araştırmaların yükseltilmesi şarttır.”

14-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş