Arama sonuçları

17 üniversitede rektör adaylığı seçimleri ertelendi

17 üniversitede rektör adaylığı seçimleri ertelendi

2016 yılında 37 üniversitede rektör adaylığı seçimleri heyecanı yaşanacak.  Aralarında ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi'nin de yer aldığı bu üniversitelerden 20'sinde seçimler geçtiğimiz 12 Temmuz'da yapıldı. Kalan 17 üniversite için yapılacak rektör adaylığı seçim süreci ise 26-28 Temmuz olarak belirlenmişti. Ancak seçimi saatler kala Yükseköğretim Kurulu (YÖK) seçimleri ertelediğini duyurdu. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre 17 üniversitede yapılacak seçimler daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelendi.

YÖK’ten yapılan açıklama şöyle:

Aşağıda isimleri yazılı olan 17 üniversite 26-28 Temmuz 2016 tarihlerinde yapılmasına karar verilen rektör adayları belirleme seçimlerinin Başkanlığımızca daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelenmesine kadar verilmiştir.  

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
Ardahan Üniversitesi
Artvin Çoruh Üniversitesi
Bartın Üniversitesi
Batman Üniversitesi
Bitlis Eren Üniversitesi
Çankırı Karatekinn Üniversitesi
Gümüşhane Üniversitesi
Hakkari Üniversitesi
Iğdır Üniversitesi
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Kırklareli Üniversitesi
Kilis 7 Aralık Üniversitesi
Nevşehir Havı Bektaş Veli Üniversitesi
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Siirt Üniversitesi
Yalova Üniversitesi

İLK SEÇİM 20 ÜNİVERSİTEDE YAPILDI    
İlk seçim yapılan üniversiteler şöyle: 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi, (ODTÜ), Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ).

SONUÇLAR YÖK'E GÖNDERİLECEK

Üniversitelerde rektör adaylığı seçimleri tarihinin belirlenmesinin ardından bu üniversitelerde akademisyenler sandığa gidecek. Rektör adaylarını belirleme seçimlerinin ardından üniversitelerden YÖK'e seçimlerde en çok oy alan 6 adayın adı gidecek. YÖK, bu aday sayını 3'e düşürecek ve Cumhurbaşkanı'na gönderecek. Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak.

 

25-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin