Arama sonuçları

174 rektör Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplu açılışta

174 rektör Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplu açılışta

174 rektör Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplu açılışta olacak. Türkiye’de ilk kez akademik yıl açılışı toplu törenle Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. 2016-2017 akademik yıl açılışına devlet ve vakıf üniversitelerinin toplam 174 rektörünün yanı sıra 7 meslek yüksekokulu müdürü ile birlikte 2 bin akademisyen hazır bulunacak. Açılışı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. 

GELENEKSEL HALE GETİRİLECEK
Geçtiğimiz hafta İstanbul'da eğitim editörleri ile buluşan YÖK Başkanı Saraç, bu yıl ilk kez akademik yıl açılışının toplu olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağını açıklamış, Külliye'de yapılacak açılışın önümüzdeki yıllarda da tekrarlanarak, geleneksel hale getirileceğini duyurmuştu.

KİMLER NASIL KATILACAK?
YÖK açılışa katılımla ilgili üniversitelerin ve meslek yüksekokullarının yöneticilerine davet göndererek, törene rektör ve müdürlerin en az 6 kişi ile katılmalarını istedi. Ankara'daki üniversitelerden ise akademik kadrosunun yanı sıra idari kadronun katılımı sağlanacak. Açılışa devlet ve vakıf 174 üniversitenin rektörü ile 7 vakıf yüksekokulunun müdürü gelecek. Rektör ve müdürlerin yanı sıra her üniversiteden rektör yardımcıları, senato üyelerinin de aralarında olduğu en az 6 akademisyen açılışta hazır olacak. Açılış törenine katılacak akademisyen sayısı üniversitenin büyüklüğüne göre artacak. Külliye'deki açılışa yaklaşık 2 bin akademisyenin katılması bekleniyor.

DERECE YAPAN EN AZ 100 ÖĞRENCİ 
Ayrıca üniversiteler akademik personelin yanı sıra üniversite sınavlarında derece yapmış öğrencilerini de açılışa getirecek. Yaklaşık 100 "dereceli" öğrencinin de açılışta olması bekleniyor. Açılış törenine katılacak öğretim üyelerinin yolluk ve yevmiyeleri ile öğrencilerin masrafları üniversiteler tarafından karşılanacak.

ERDOĞAN LOKOMATİF ÜNİVERSİTELERİ AÇIKLAYACAK 
Açılış töreninde önce Türk yükseköğretiminin tarihi gelişimini anlatan bir film izlenecek. Evsahibi olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın da konuşacağı törende 2016-2017 akademik yıl açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. 

Akademik yıl açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda bölgesel kalkınmada lokomotif olarak seçilmiş 5 üniversiteyi de açıklayacak. 

Bu yazının kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan imzasıyla da yayımlanmıştır

18-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş