Arama sonuçları

18 milyon çocuk için okul yolunda engel var

18 milyon çocuk için okul yolunda engel var

Dünyada milyonlarca çocuk ya savaş ya da yoksulluk yüzünden okula gidemiyor. Eğitimden uzak kalan bu çocuklar Birleşmiş Milletler (BM) raporuna da girdi.

BM, iç sorunlar ve çatışmalar yaşanan ülkelerde çocukların eğitim hakkından mahrum kaldığını, bu sorunun en çok görüldüğü 10 ülkede 18 milyon çocuğun ilköğretime devam edemediğini açıkladı.

İLK SIRADA LİBERYA VAR

BM Çocuk Fonu (UNICEF), çocukların ilköğretimden en yüksek oranda mahrum kaldığı 10 ülkeyi belirledi. Bu ülkelerde her 5 çocuktan 2’sinin (18 milyon çocuk) okula gidemediği ortaya kondu.

Rapora göre, ilköğretim çağındaki çocukların neredeyse üçte ikisinin eğitim alamadığı Liberya bu ülkeler arasında ilk sırada. 2. sırada bulunan Güney Sudan’da ise çocukların yüzde 59’u ilkokul eğitimi alamıyor. Bu ülkede de süren çatışmalar nedeniyle her 3 okuldan biri okuldan uzak kalıyor.

SURİYE’DEKİ ÇOCUK SAYISI  1.2 MİLYON

Okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu 10 ülke arasında Afganistan yüzde 46, Sudan yüzde 45, Nijer yüzde 38 ve Nijerya yüzde 34 oranlarıyla ön sıralarda yer alıyor. Bu ülkeler arasında yer almamakla birlikte Suriye’de okul çağına gelen ve eğitim alamayan çocukların sayısının 2.1 milyon olduğu, komşu ülkelerde sığınmacı durumundaki 600 bin Suriyeli çocuğun da okula gidemediği belirtildi.

İSTİSMAR VE SÖMÜRÜYE AÇIKLAR

Raporda, çatışmalar, doğal afetler ve aşırı yoksulluğun etkisi altındaki ülkelerde eğitim almadan yetişecek çocukların ülkelerine ve ekonomilerine katkıda bulunacak becerilerden yoksun kalmasının, milyonlarca çocuk ve ailesi açısından halihazırda zorlu olan durumun daha da ağırlaşacağı anlamına geldiği vurgulandı.

UNICEF Eğitim Bölümü Başkanı Jo Bourne ise durumla ilgili şu görüşü dile getirdi: “Çatışmaların etkilediği ülkeler açısından okul çocuklarının, kriz geçtikten sonra topluluklarını yeniden inşa etmeleri için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması, kısa dönemde travmayla baş edebilmelerini sağlayacak istikrar ve normalleşme duygusunu kazandırır. Okullar ayrıca çocukları çevrelerindeki travma ve fiziksel tehditlere karşı da korur. Çocuklar okula gitmediklerinde istismar, sömürü ve silahlı gruplara çekilme gibi tehlikelere daha açık konuma gelirler."

Bu blog AA abonesidir

01-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş