Arama sonuçları

2 yıllık ilahiyat mezununa lisans diploması alma hakkı

2 yıllık ilahiyat mezununa lisans diploması alma hakkı

2 yıllık ilahiyat mezununa lisans diploması alma hakkı. İlahiyat önlisans programından 18 Mayıs'a kadar mezun olanlara, ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi imkanı geliyor.

2 YILLIK İLAHİYAT MEZUNUNA LİSANS DİPLOMASI HAKKI

YÖK'ten yapılan açıklamada, ilahiyat önlisans programından mezun olup ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerdeki eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi alacak öğrencilere ilişkin bilgi verildi. Buna göre, 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na geçici 77 madde eklendi.

Bu kapsamda, maddenin yürürlüğe girdiği 18 Mayıs 2018'e kadar ilahiyat önlisans programından mezun olanlara, ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak.

KONTENJANLAR YÖK TARAFINDAN BELİRLENECEK

Lisans tamamlama eğitiminin usul ve esaslarıyla her yıl tahsis edilecek kontenjanlar, YÖK tarafından belirlenecek.

Düzenleme kapsamında yapılacak yerleştirmeler, en geç eylül ayı içinde tamamlanacak, kontenjanlar ve üniversitelere ilişkin bilgilendirme YÖK'ün web sitesinden yapılacak.

Söz konusu kanun uyarınca yapılacak yerleştirmelerde, ilahiyat önlisans mezunlarının sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretim niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvurular tek seferde karşılanamayacak, ilerleyen yıllarda da yerleştirme yapılacak.

22-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş