Arama sonuçları

20 bin öğretmene ‘dikkatli olun’ uyarısı

20 bin öğretmene ‘dikkatli olun’ uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin’den haklarında soruşturma açılmış öğretmenlere ‘dikkatli olun’ uyarısı geldi. Tekin, haklarında soruşturma açılan 20 binin üzerinde öğretmenin bulunduğunu söyleyerek, “Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım” dedi.

Tekin, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ ile ilişkisi olduğu değerlendirilen yaklaşık 28 bin öğretmenin meslekten ihraç edildiğini söyledi. Tekin, ihraçların yanı sıra 10 bin öğretmenin FETÖ soruşturmaları kapsamında, 11 bin dolayında öğretmenin de bölücü terör örgütü PKK soruşturmaları nedeniyle açığa alındığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

İHRAÇ, CEZA YA DA İADE: Açığa alınan öğretmenler hakkındaki soruşturmaların devam ettiğini dile getiren Tekin, bu öğretmenlerin derslere giremediğini, soruşturmaların sonucuna göre bakan onayıyla ihraç gibi bir disiplin müeyyidesinin uygulanabileceğini, başka disiplin cezalarının verilebileceğini ya da göreve iade edilebileceklerini söyledi.

ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK: İhraç edilen ya da açığa alınan öğretmenler nedeniyle Türkiye genelinde öğretmen açığının bulunmadığını bildiren Tekin, 41 bin norm kadro fazlası öğretmenin bu süreçte görevlendirildiğini, böylece öğretmen açığının büyük oranda çözüldüğünü bildirdi.

SIKINTI YAŞANMAYACAK: Tekin, norm fazlası öğretmenlere ilave olarak 15 bin sözleşmeli öğretmen ile dershaneler ve etüt eğitim merkezlerinde görev yapanlar arasından alınacak 5 bin öğretmenin de göreve başlamasıyla eğitim öğretim sürecinde herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını ifade etti.

500 ÖĞRETMEN GÖREVİNE İADE EDİLDİ: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Tunceli'de görevlerine iade edilen 400'ün üzerinde öğretmenin, Türkiye genelinde ise FETÖ ve PKK soruşturmaları nedeniyle görevine iade edilen toplam 500'ün üzerinde öğretmenin de soruşturmalarının devam ettiğini belirten Tekin, şöyle konuştu:

SORUŞTURMA SÜRECİNDE DİKKATLİ OLUN UYARISI: Göreve iade etsek de etmesek de haklarında soruşturma açılmış 20 binin üzerinde öğretmen var. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Açığa almış olsak da görevine iade etmiş olsak da soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım. Bu tür protestolar, provakatif eylemlere girmek öğretmenlerimiz için yeni bir disiplin süreci demektir.

Bu blog AA abonesidir

 

19-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin