Arama sonuçları

20 bine doktora, 3 bine lisans tezi yazılıyor

20 bine doktora, 3 bine lisans tezi yazılıyor

Atıf çetesi kuran, 500 dolara uluslararası hakemli dergilerde “ücretini ödeyip” makalesini bastıran akademi  dünyasında “hırsızlık” ve “dolandırıcılık” artık öğrencilere kadar yayılmış durumda. Parayı bastıran lisans, yüksek lisans, hatta doktora ve doçentlik tezlerini bile başkalarına yazdırıyor. Bunun da pazarı kurulmuş durumda.

Akademik danışmanlık ya da tez danışmanlığı adı altında oluşan “tez yazım sektörü” patlama yaptı. Üniversitelerdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik ‘naylon’ tezlerin ücretleri 3 ile 20 bin TL arasında değişiyor.

Habertürk’ten Yusuf Doğan’ın haberine göre “naylon tez” pazarı açılmış durumda ve ücretleri de belirlenmiş.

Buna göre ‘akademik danışmanlık’, ‘bitirme projesi danışmanlığı’, ‘tez danışmanlığı’ adı altında bir tez pazarı bulunuyor. Parayla yazılan ‘naylon’ lisans tezlerinin fiyatı 2 ila 3 bin, yüksek lisans tezlerinin ise 3 ila on bin TL arasında değişiyor. ‘Tez danışmanı’ adı altında hizmet veren kişiler, alanlarına göre özel ekipler ve veri tabanlarıyla çalışırken, çalışma gruplarında akademisyenler de bulunuyor.

DOKTORA 20 BİN TL

Habere göre lisans tezlerinin fiyatı 2 ila 3 bin, yüksek lisans tezlerinin ise 3 ila on bin TL arasında değişiyor. Doktora ve doçentlik tezlerinde ise bu rakam 20 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Anket çalışması, çeviri, yabancı kaynak kullanımı ve teslim süresi tezin son fiyatını etkileyen unsurlar arasında.

23-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş