Arama sonuçları

20. Milli Eğitim Şurası: 57 karara ilişkin adım atıldı

20. Milli Eğitim Şurası: 57 karara ilişkin adım atıldı

20. Milli Eğitim Şurası'nda alınan tavsiye kararlarının hayata geçirilmesine yönelik ilk rapor yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada, 1-3 Aralık 2021'de, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 20. Milli Eğitim Şurası'nın öğrenci, öğretmen, eğitim yöneticileri, veliler, eğitim araştırmacıları, sivil toplum kuruluşları ve gazeteciler gibi farklı paydaşlarla gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Şura hazırlıkları sürerken MEB'in farklı paydaşlardan 32 bin 643 görüş topladığı bildirilen açıklamada, bu görüşlerin uzmanlarca incelendiği ve MEB'in şura için belirlediği "Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği", "Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi" ve "Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi" temaları ile uyumları gözetilerek son hale getirildiği kaydedildi.

128 TAVSİYE KARARI ALINDI

Şuraya katılan 600'den fazla davetlinin kanaatleri doğrultusunda toplanan görüşlerin olgunlaştırıldığı belirtilen açıklamada, şurada çoğunluğu oy birliği ile kabul edilen 128 tavsiye kararı alındığı bildirildi.

Şuranın son gününde genel kurulda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, bakanlıkça atılan adımlar ile şurada alınan tavsiye kararların uyumunu takip edeceklerini ve değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade ettiğine yer verilen açıklamada, MEB tarafından yayımlanan bu raporun, şuranın gerçekleşmesinden üç ay sonra bakanlığın güncel politikaları ile tavsiye kararları arasındaki uyumunu ortaya koyduğu kaydedildi.

57 FARKLI TAVSİYE KARARINA DAİR EN AZ BİR SOMUT ADIM ATTI

Açıklamada, bakanlık tarafından atılan adımların tavsiye kararlar ile uyumunun, madde madde incelendiği ve yorumlandığı belirtilerek, "Raporun sonuçları, bakanlık tarafından son altı ayda atılan adımların tavsiye kararları ile büyük bir uyum gösterdiğini ortaya koydu. Bu bağlamda 57 farklı tavsiye kararına dair bakanlığın en az bir somut adım attığı görüldü." denildi.

Raporda, tavsiye kararlar ile atılan adımlar arasındaki uyumun tek bir tema ile sınırlı olmamasının vurgulandığı bildirilen açıklamada, bakanlığın politikaları ile ilişkilendirilen 57 kararın 34'ünün temel eğitimde fırsat eşitliği, 14'ünün öğretmenlerin mesleki gelişimi, 9'unun ise mesleki eğitimin güçlendirilmesi ile ilişkili olduğu kaydedildi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMASI

Açıklamada, tavsiye kararlarının da temel eğitimde fırsat eşitliği temasında yoğunlaştığı dikkate alındığında dağılımın şura kararlarının dağılımı ile tutarlı olduğu kaydedilerek "Dolayısıyla politika adımları ile tavsiye kararları arasındaki uyum tüm temalarda kendini gösterdi" ifadesi kullanıldı.

MEB'in son altı ayda seferberlik başlattığı okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına ve okullar arası imkan farklılıkların azaltılmasına dair büyük ölçekli projelerin, şura kararları ile uyumun anahtarı olduğu, bu alanlarda atılan adımların çoğunlukla birden fazla şura kararı ile ilişkili olduğu bildirildi.

Açıklamada, bakanlığın ana politika alanlarında attığı adımlar ile şura tavsiye kararları arasındaki uyumu izlerken belirli aralıklarla değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşacağı kaydedildi.

BU TÜR DEĞERLENDİRMELER İLK KEZ BAKANLIK TARAFINDAN YAPILDI

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in rapora ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. Şura genel kurulunda kabul edilen kararların, bakanlık açısından tavsiye niteliği taşıdığına işaret eden Özer, 20. Milli Eğitim Şurası'nın, kararların çok büyük oranda oy birliği ile alındığı bir toplantı olduğunu ve katılımcıların birçok maddede görüş birliğine sahip olmasının alınan kararların önemini artırdığını ifade etti. Özer, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak, zaten öncelikli eğitim politikalarımız olarak belirlediğimiz alanlarda alınan şura kararlarının uygulamaya geçirilmesi bizim için oldukça önemli. Bu nedenle şurada ifade ettiğim gibi belirli aralıklarla attığımız adımlarla şura kararları arasındaki uyum derecesini gösteren raporlar hazırlayıp kamuoyu ile paylaşacağımızı ifade etmiştim. Bugün yayımladığımız bu rapor, bu sözün yerine getirildiğinin ilk somut göstergesidir.

Ana politika alanlarına dair tavsiye kararlarını gözeterek kendi politikalarımız ile uyumuna dair ilk resmi değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaşmış olduk. Daha önce bağımsız araştırmacılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan bu tür değerlendirmeler ilk kez bakanlık tarafından yapıldı ve kamuoyu ile paylaşıldı."

ŞURA’DA OKUL ÖNCESİNE DİN EĞİTİMİ

7 yıl sonra ilk kez toplanan Milli Eğitim Şurası’nda beklenen olmuştu. Şura öncesinde eğitimcilerin “gizli gündem var, okul öncesine din eğitimi getirilmek isteniyor, bu madde şura kararı olarak çıkacak” uyarıları gerçekleşti. Komisyonların toplantısının ardından Genel Kurul’a ek madde olarak gelen ve oy çokluğuyla kabul edilen maddelerden birisi de okul öncesi eğitime “din eğitimi” oldu.

Komisyonlarda böyle bir karar alınmamasına rağmen, Genel Kurul'a oylanmak üzere  4 ek madde geldi. Bu maddelerden birisi ise okul öncesi eğitime din eğitimi eklenmesiydi. Genel Kurul'da apar topar onaylanan bu maddeye sadece 46 eğitimci şerh koydu. Ama mu madde oy çokluğuyla geçti.

BAKAN NE DEMİŞTİ?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitime din eğitimi getirilmesi kararına ilişkin şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Şura kararları, tavsiye niteliğindeki kararlardır. Uygulanma, yaptırım zorunluluğu yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yüksek danışma kurulu olarak Şuranın aktif olarak bizim belirlediğimiz önceliklerde çalışmasını istedik. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı olarak Şurada gerek oy birliği gerekse oy çokluğuyla kabul edilen tüm kararları yeniden değerlendireceğiz, belirlemiş olduğumuz eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde alt başlıklarda gerekli yerlere dercedip ona göre yol haritamızı çıkaracağız. Yani burada alınan her kararı, Milli Eğitim Bakanlığı benimsediğimiz, reddettiğimiz veya kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor."

 

 

 

12-03-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş