Arama sonuçları

20 öğretmenden 1’i ilkyardım eğitimi alıyor

20 öğretmenden 1’i ilkyardım eğitimi alıyor

20 öğretmenden 1’i ilkyardım eğitimi alıyor. Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre, 7 yaşlarındaki Mert Yağız Köksal ve Umut Bilgi’nin şırıngalı çikolataların kapaklarının nefes borularına kaçması nedeniyle ölmelerinin ardından Kızılay’a telefon yağdı.

Öğretmenler ve okul yöneticileri bu durumlarda ne yapabileceklerini Kızılay’a sordu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) alınan bilgiye göre, okullarda her 20 çalışandan 1’i, meslek liselerinde ise 15 çalışandan 1’i ilkyardım eğitimi almak zorunda.

İki çocuğun ölümüyle birlikte okullarda acil müdahale konusu da gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) alınan bilgiye göre, okullarda her 20 çalışandan 1’i ilkyardım eğitimi alan personelden oluşuyor. Meslek liselerinde ise 15 çalışandan 1’i ilkyardım eğitimi almak zorunda. Her ilde bir tane olmak üzere 83 ilkyardım eğitimi merkezi var. 403 yetkili ilkyardım eğitimcisi görev yapıyor. Bu eğitimciler ‘eğitici eğitimleri’nde görev alıyor. Yani, öğretmenlere ilkyardım eğitimini anlatacak eğiticileri yetiştiriyorlar. İlk yardım eğitimlerinde başarılı olanlara Sağlık Bakanlığı tarafından sertifika veriliyor.

ACİL MÜDAHALE GRUPLARI VAR

Bir meslek lisesi okul müdüründen edindiğimiz bilgilere göre, okullarda öğretmen ve yöneticilerin de yer alabildiği ‘acil müdahale’ grupları oluşturuluyor. Bu gruplar, eğitim öğretim dönemi başında öğretmenler kurulunda alınan kararla belirleniyor. Öğretmenler gönüllülük esasına göre Yeşilay, sivil savunma, yangın müdahale gibi gruplara seçiliyor. Acil müdahale grubundaki öğretmenler acil ilkyardım sertifikası olanlardan seçiliyor, yoksa da eğitim alarak bu sertifikaları edinmeleri sağlanıyor. Acil bir durumda bu öğretmenler ambulans gelene kadar öğrenciye müdahale ediyor.

HİZMETLİ VE  ŞOFÖR DE...

Kızılay İlkyardım Birimi Yöneticisi Elif Taşkın Aytekin, olayın ardından çok sayıda telefon aldıklarını belirtti. Özellikle öğretmenler ve okul yöneticilerinden eğitim alma konusunda talebin arttığını belirten Aytekin, şöyle konuştu: 

“Hem MEB hem de Kızılay olarak okullarda öğretmenlere eğitim veriyoruz. Program iki gün 16 saat sürüyor. Ancak ciddi anlamda birebir eğitim alınması gerekir. Hayatını kaybeden çocuk önce okul bahçesinde hizmetli personelden yardım istemiş. Bilinç var ama solunumu duruyor. Konuşamadığı için elini boynuna götürmüş. Sadece öğretmenlerin değil, servis şoförleri, hizmetli personelin de eğitim alması gerekir.  Boğaza cisim kaçma dışında okullarda en sık rastlanan olaylar düşmeler, yaralanmalar, şeker hastası çocuklar varsa şeker düşüklüğü, sara nöbeti, burun kanaması... Bu gibi durumlarda ne yapacağını öğrenmek isteyenler www.ilkyardım.org.tr adresinden ve mobil uygulamayı ücretsiz indirip her adımı izleyebilirler.”

16-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş