Arama sonuçları

2017 KPSS ve ÖABT nasıl değişti?

2017 KPSS ve ÖABT nasıl değişti?

2017 KPSS ve ÖABT nasıl değişti? Bu yıl KPSS ile öğretmen adaylarının girdiği Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde (ÖABT) adayları ilgilendiren önemli değişiklikler oldu. ÖSYM yaptığı açıklamada 2017 KPSS ve ÖABT ile ilgili yapılan değişiklikleri sıraladı.

İşte 2017 KPSS ve ÖABT yapılan değişiklikler:

- KPSS’de Ekonometri Testi yer almayacak.   

-  KPSS Puan Türleri yeniden düzenlendi

- Lisans  düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacaktır. 

- Değerlendirmede, adayın en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacaktır.

- 2017 yılında ÖABT; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacaktır.

-Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacaktır.

-KPSSP120 puanın hesaplanmasında testlerin ağırlığı aşağıdaki şekilde olacaktır. 

  

Genel Yetenek Testi

Genel Kültür Testi

Eğitim Bilimleri Testi

YDS (İlkbahar Dönemi)

KPSSP120

0,15

0,15

0,20

0,50

 

2017 KPSS PUAN TÜRLERİ NASIL DÜZENLENDİ?

 KPSS Puan Türleri yeniden düzenlendi. Yeni puan türlerini görmek için TIKLAYINIZ

03-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin