Arama sonuçları

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Geçtiğimiz haziran ayında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları puanları bugün açıklanacak.

Ancak hangi saatte açıklanacağına ilişkin bir bilgi yok. Her zaman olduğu gibi gece yarısı da gün ortasında da sonuçlar açıklanabilir. Ama ÖSYM'den öğrendiğimiz sabah erken saatlerinde açıklama olmasının çok da mümkün olmadığı yönünde. 2017 LYS sonuçları hala sistemde işleniyor.

Üniversiteye geçişin ikinci aşaması olan 5 oturumlu LYS’ler geçtiğimiz haziran ayında yapıldı.  Sıra adayların merakla beklediği LYS puanlarına geldi. Merakla beklenen bir başka nokta ise soru iptali olup olmayacağı olacak.

2017 LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2017 LYS sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar soru iptali olup olmadığını da görecek. Çünkü geçtiğimiz 11 Haziran’da yapılan Matematik Sınavı’nın (LYS-1) ardından hem adaylar hem de eğitimciler uzay analitiği ile ilgili yöneltilen 2 soru için “müfredat dışı” değerlendirmesi yapmıştı. Bu soruların iptal edilmesi gerektiğini söyleyen eğitimciler ve adaylar, “ÖSYM bu soruları yeni müfredata göre hazırlamamış” demişti. Şimdi de hem adaylar hem de matematik öğretmenleri bu iki sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye dilekçe verdi. Bir başka tartışmalı soru ise Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) tarih testinde yer alan Karlofça anlaşması olmuştu. Yine coğrafya testlerinde bir sorunun da tartışmalı olduğu ifade edilmişti.

TERCİHLER 18 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

LYS puanlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci de başlayacak. Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.  Adaylar 24 tercih yapabilecek. Ağustos ayında sonuçların açıklanmasının ardından ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak.

Bu sürecin ardından da yükseköğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak.

07-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş