Arama sonuçları

2018-DGS: Tercihler başladı

2018-DGS: Tercihler başladı

2018-DGS: Tercihler başladı. DGS tercihleri için son tarih 14 Eylül. 

ÖSYM Başkanlığı'na bugün yapılan atamanın ardından günlerdir DGS adaylarının beklediği açıklama da yapıldı. DGS tercihleri için tarih belirlendi.

2018-DGS: TERCİHLER BAŞLADI

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre 2018 DGS tercih işlemleri, 07 Eylül 2018 tarihinde başlayacak, 14 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda yapacaklar.

Geçtiğimiz 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ve 338 bin adayın başvurduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanmıştı. İlk yıl bu kez sınava giren adaylara 0.5 ham puan kuralı uygulanmış, iki testten de 0.5 ham puan çıkaramayan adayların puanları hesaplanmamıştı.

 

DGS TERCİH KILAVUZU ÇIKTI

Tercih tarihlerinin belirlenmesiyle birlikte adayların tercihlerinde kullanacakları kılavuz ile programların kontenjanları da çıktı.

KILAVUZDA NE DİYOR?

2018 DGS tercih kılavuzunda şu bilgiler yer alıyor:

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecektir.

Bu metin, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili olarak yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Yerleştirme işleminde bu bilgiler ile birlikte, 2018-DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.
 
Tercih işlemleri 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.  
 
KİM HANGİ PROGRAMLARI TERCİH EDECEK?

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.  
 
TERCİH SÜRESİNCE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLECEK

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

06-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş