Arama sonuçları

2019 DGS: Başvuru için son gün

2019 DGS: Başvuru için son gün

2019 DGS: Başvuru için son gün. Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları bugün son bulacak. Sınav ise 30 Haziran'da yapılacak.

2019 DGS: BAŞVURU İÇİN SON GÜN

Geçtiğimiz 26 Nisan'da başlayan DGS başvuruları bu gece saat 23.59'da son bulacak. Sınav başvuru ücreti olarak adaylar 120 TL ödeyecek. Sınava belirtilen süre içinde başvuramayanlar ise 21 Mayıs’ta geç başvuru gününde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ancak 180 TL ödeyecek. Sınav ise 30 Haziran’da yapılacak.

2019 DGS: 0.5 HAM PUAN KURALINA DEVAM

Bu yıl DGS’ye girecek adayların en çok merak ettiği konu geçen yıl ilk kez uygulanan 0.5 ham puan kuralının kalkıp kalkmayacağı oldu. Sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölümden oluşan DGS’de iki testten de 0.5 ham puan çıkaramayan yani yarım net alamayan adayların puanları hesaplanmıyor. Geçen yıl 357 bin 150 adayın girdiği sınavda 94 bin 426 “sıfırcı” çıktı. Bu adaylar her iki testten de 0.5 ham puan almadıkları için puanları hesaplanmadı. Yani 0 almış kabul edildi.

HER İKİ TESTTEN DE YARIMŞAR NET İSTENİYOR

Her iki testten de en az 0.5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacak.. Her iki testten de en az 0.5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacak.

 

4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK

Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacak.

İPTAL EDİLEN SORULAR DEĞERLENDİRME DIŞI

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

 

08-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş