Arama sonuçları

2019 LGG tarihi belli oldu: 1 Haziran. Neler değişti?

2019 LGG tarihi belli oldu: 1 Haziran. Neler değişti?

2019 LGG tarihi belli oldu: 1 Haziran. Neler değişti? 1.2 milyon aday ve ailesinin merakla beklediği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için tarih belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi. LGS puanları sınavla öğrenci alan liseler için kullanılacak. Bu liseler arasında aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullar da var.

 

LGS TARİHİ BELLİ OLDU: 1 HAZİRAN. NELER DEĞİŞTİ?

Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019'da yapılacak. 

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

SAYISAL TESTİN SÜRESİ 20 DAKİKA ARTTI

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. Soru başına düşen süre geçen yıl olduğu gibi bu bölümde 1.5 dakika olacak.

SORU BAŞINA SÜRE 2 DAKİKA OLDU

İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak. Böylece sayısal bölümde soru başına düşen süre de 1.5 dakikadan 2 dakikaya çıkmış oldu.

ÖRNEK SORULAR HER AY YAYIMLANACAK

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirildi. 

26-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş