Arama sonuçları

2019 LGS: Sınavsız liseler için coğrafi bilgi sistemi oluşturuluyor

2019 LGS: Sınavsız liseler için coğrafi bilgi sistemi oluşturuluyor

2019 LGS: Sınavsız liseler için coğrafi bilgi sistemi oluşturuluyor. Geçen yıl mağduriyetlere neden olan yerel yerleştirme için bölgeler yeniden belirleniyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavsız öğrenci alan liseler için kayıt bölgeleri ile yeni kurulan coğrafi bilgi sisteminin yenilendiğini duyurdu. Özer, “Geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunlara yönelik çözümler geliştiriyoruz” dedi.

Geçen yıl LGS öğrencileri de velileri de en büyük sıkıntıyı yerel yerleştirme yani sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmelerde yaşadı.

2019 LGS: SINAVSIZ LİSELER İÇİN COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR

Tartışmalı kriterler, hatalı bölge belirlemeleri yüzünden binlerce öğrenci ve velisi mağdur oldu. Bu yıl ise önce LGS’de en büyük değişiklik yerel yerleştirme yani sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmelerde olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sınavsız liselere yerleştirme kriterlerinin değişeceğini duyurmuştu.

SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de LGS kapsamında sınavsız yerleştirmelerde yaşanan sorunların giderilmesi için çalışma yapıldığını duyurdu. Özer, sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini, yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi doğrultusunda ve geçen yıl karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Bakanlık olarak bir önceki yılın kayıt bölgelerini gözden geçirerek güncellemeler yapmak üzere tüm illerin milli eğitim il müdürleri ile birebir çalışmaya başladıklarını belirten Özer, bölgesel toplantıların ilkinin Marmara Bölgesi il müdürleriyle yapıldığını anlattı.

DERSLİK VE SINIF KAPASİTELERİ GÜNCELLENDİ

 

Özer, ilk olarak 2019’da sınavsız yerleştirme yapılacak tüm liselerin derslik ve sınıf kapasitelerini yerinde tespit ederek mevcut verileri güncellediklerini söyledi. Özer, Bakanlığın bu alandaki çalışmalarıyla ilgili şunları anlattı:

MERKEZİ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULDU


“Her bir okulun türü ve coğrafi konumunu da tespit ederek merkezi bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) oluşturduk. Bu çalışma 2018 yılı sonu itibarıyla tamamlandı. Artık kayıt bölgeleri bu yeni veri tabanı kullanılarak oluşturulacak. Kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla sahadaki arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler geliştiriyoruz.”

İLK TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Bakan Yardımcısı Özer’in verdiği bilgiye göre, LGS kapsamındaki sınavsız yerleştirmede Marmara Bölgesi il müdürleriyle yapılan ilk toplantıya şu isimler katıldı:

Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bilecek, Bursa, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il müdürleri.

 

14-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş