Arama sonuçları

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı?

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı?

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı? Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylardan 0.5 ham puan kuralıyla ilgili çok sayıda soru geliyor. Bu kuralın nasıl uygulanacağı, matematik neti çıkarmayanların puanlarının hesaplanıp, hesaplanmayacağı soruluyor.

2019 YKS için de 0.5 ham puan yani yarım net kuralı geçerli. İlk kez geçen sene gelen bu kurala göre Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ya da Matematik testlerinden yarımşar net çıkarmanız gerek. Aksi halde puanınız hesaplanmaz.

2019 YKS: HİÇ MATEMATİK YAPMASANIZ DA PUANINIZ HESAPLANACAK MI?

Ama iki testten de yarım net çıkarmanız gerekmiyor. Yani TYT’de hiç matematik yapmasanız bile Türkçe testinden 0.5 ham puan alırsanız puanınız hesaplanır.

Ancak sorulara karşı önyargılı olmayın. Matematik testinde de tüm adayların yapabileceği sorular var. Eğer matematik ya da fen sorularını hiç çözmezseniz puanınız düşük gelecek. Bu yüzden de soruların tümüne bakın.

 

AYT İÇİN KURAL NASIL UYGULANACAK?

 

Gelelim AYT’de 0.5 ham puan kuralının nasıl işleyeceğine. Puan türünüze göre iki testi yanıtlayacaksınız. SAY puanı isteyenler Matematik ve Fen, EA puanı isteyenler Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 ile Matematik, SÖZ puanı isteyenler de Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 ile Sosyal Bilimler-2 testini yanıtlayacaklar.

Ama 0.5 ham puan kuralı burada da işlediği için yani testlerden birinde 0.5 ham puan aldığınızda ikinci bir puan türünüz daha hesaplanacak.

Bu şu demek.

 

HEM SAY HEM EA PUANLARI HESAPLANACAK

Matematik testini çözerek 0.5 ham puan alan bir adayın hem SAY hem EA puanı hesaplanacak.

Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testini çözerek 0.5 ham puan alan bir adayın hem EA hem SÖZ puanı hesaplanacak.

14-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş