Arama sonuçları

2019 YKS puanları ne zaman açıklanacak?

2019 YKS puanları ne zaman açıklanacak?

2019 YKS puanları ne zaman açıklanacak? 2.5 milyondan fazla öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tamamlandı. Yarın ise adayları Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) bekliyor.

Adaylar önce Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) girecek. Sınav saat 10.15'te yapılacak. AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak.

2019 YKS PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yabancı Dil Testi (YDT) ise saat 15.45'te uygulanacak.  YDT'de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde toplam 80 soru yer alacak.

YKS sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. YKS puanlarıyla birlikte adayların tercihlerinde kullanacakları başarı sıraları da açıklanmış olacak.

YKS BARAJLARI NEDİR?

Ön lisans programlarını tercih edebilmek veya özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için TYT'den en az 150 puan almak gerekiyor. Engelli öğrenciler ise 100 ve üzeri puan aldıklarında özel yetenek gerektiren lisans programlarına başvuru hakkını elde edebilecek. 

Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için de ilgili puan türünde en az 180 puan alma kıstası bulunuyor.

İKİ FARKLI YÖNTEMLE YERLEŞTİRME YAPILACAK

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılıyor. 

Merkezi yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına, YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilecek. 

Adaylar, "2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"na haziran ayının son haftası içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden erişebilecek. 

15-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş