Arama sonuçları

2020-2021 öğretim yılı ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

2020-2021 öğretim yılı ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

2020-2021 öğretim yılı ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan peş peşe telafi eğitimleri ile ilgili açıklamalar yapılıyor.

Buna göre resmi okullarda telafi eğitimleri 31 Ağustos'ta, özel okullarda ise 15 Ağustos'ta başlayacak. Telafi eğitimleri, hem devlet hem de özel okullarda yüz yüze olacak ve en az 3 hafta sürecek.

2020-2021 ÖĞRETİM YILI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Mart'tan beri uzaktan eğitime devam edilen okullarda telafi eğitimi tarihinin açıklanması akla başla soruları da getirdi.

2020-2021 eğitim öğretim dönemi ne zaman başlayacak? Üç haftalık telafi eğitimi sonrasında dönemin başlamasından önce herhangi bir ara tatil olacak mı? Önümüzdeki günlerde MEB'in konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

OKULLAR EN GÜVENLİ ZAMANDA AÇILACAK

Bakan Selçuk, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Milli Eğitim Bakanı olarak kamuoyundan ricam, okulların açılmasına bir takvim olarak bakılmamasıdır. Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir. Her tarih için, hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek bir cevabı var: 'Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek."

OKULLARDA TELAFİ 31 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi eğitim ve öğretim kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi takvimini açıkladı. 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze telafi eğitimleri üç hafta sürecek ve ders yılının başlamasıyla birlikte destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl boyu devam edecek.

Uzaktan eğitim sürecinin arka planında telafi eğitimlerinin planlanmasıyla ilgili çalışmaların büyük bir titizlik içerisinde sürdürüldüğüne dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şöyle dedi:

“EBA TV ve EBA internet uygulamasını mutlaka yüz yüze telafi eğitimlerle destekleyeceğiz. Bu süreçte öncelikle öğrencilerimizin okula uyumuna, psikososyal anlamda desteklenmelerine, uzaktan eğitimde elde edilen kazanımların ve akademik ihtiyaç durumunun tespitine, temel derslerdeki telafisine yoğunlaşıp destekleme ve yetiştirme kursları ile telafi eğitimlerimize yıl içerisinde devam edeceğiz.”

ÖZEL OKULLAR İÇİN TARİH 15 AĞUSTOS

MEB, dün yaptığı açıklamada da özel okulların 15 Ağustos'ta açılacağını ve üç hafta sürecek yüz yüze eğitim başlayacağını belirtmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını duyurmuştu.

Resmi okullar tarafından EBA ve EBA TV üzerinden uzaktan eğitim yapıldığı sırada özel okulların da eş zamanlı olarak kendi imkan ve öğretmenleriyle uzaktan eğitim verdiğinin altını çizen Yıldız, şu bilgileri de paylaşmıştı:

"Özel okullar, verdiği uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandıklarının ölçümünü yaparak konu tekrarı veya yüz yüze eğitim alınmasına ihtiyaç duyulan alanlarda telafi eğitimi yapabilecek. Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları ise 2019-2020 öğretim yılının bitim tarihine kadar eğitimlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Yüz yüze telafi eğitim, özel okullarda 15 Ağustos 2020'den sonra başlayacak olup Ağustos ve Eylül aylarında toplam süresi en az üç hafta olacak şekilde düzenlenecek. Telafi eğitimi yapacak özel okullar eğitimin zamanı ve süresini il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirecek ve eğitime başlamadan ve eğitim süresince okullarında tedbirleri alacak."

03-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş