Arama sonuçları

2020 LGS yerleştirmeleri: Ek kapasite oluşturduk, sorun olmayacak

2020 LGS yerleştirmeleri: Ek kapasite oluşturduk, sorun olmayacak

2020 LGS yerleştirmeleri: Ek kapasite oluşturduk, sorun olmayacak.  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu liseye başlayacak öğrenci sayısındaki artış nedeniyle 2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) çalışmalarına erken başladıklarını söyledi. Özer, gerekli gördükleri durumlarda ek kapasite oluşturduklarını belirterek, şöyle dedi: "Mart ayı itibarıyla, sınavla ve sınavsız öğrenci alacak okullar ve kapasitelerini belirleme çalışmaları tamamlanmış olacak. Tüm süreç planladığımız gibi ilerliyor. Herhangi bir ciddi kapasite sorunu öngörmüyoruz."

2020 LGS YERLEŞTİRMELERİ: EK KAPASİTE OLUŞTURDUK, SORUN OLMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS'ye girecek öğrenci sayısındaki artışa karşın ne yapılacağı soruları üzerine açıklama yaptı. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in başkanlığında il müdürlerine yönelik bölgesel toplantılar yapıldı ve her bir ilin 2020 LGS öğrenci yerleştirmeleri ile ilgili durumları incelendi. Bu toplantılarda tüm illerde her bir kayıt bölgesinde geçiş yapacak öğrenci sayıları, mevcut okulların kapasiteleri, yapımı devam eden okullar ve yeni yatırımların tamamı değerlendirildi.

SINAVLA VE SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULLARIN KONTENJANI BELİRLENİYOR

2020 LGS kapsamında merkezi sınav puanıyla ve sınavsız öğrenci alacak okulların kontenjanlarının belirlenmesine yönelik iller tarafından yapılan çalışmalar tamamlandı. MEB, her ilde sınavla ve sınavsız öğrenci alacak okullar ve kapasitelerini belirlemeye yönelik çalışmaları mercek altına aldı. Bu kapsamda Bakanlık illerle tek tek toplantı yapmaya başladı. Toplantılara il müdürü ile o ilde LGS çalışmalarını yürüten ekip katılıyor.

Bakan yardımcısı Özer, 2020 LGS çalışmalarına öğrenci sayısındaki artış nedeniyle erken başladıklarını hatırlatarak, Özer, şöyle konuştu:

"81 il müdürümüzle birlikte her bir ile yönelik süreci ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik ve iyileştirme yapacağımız alanları belirledik. Tüm illerimizde kayıt alanlarını tek tek masaya yatırdık. Her bir kayıt bölgesinde geçiş yapacak öğrenci sayıları, mevcut okullarımızın kapasiteleri, yapımı devam eden okullarımız ve yeni yatırımların tamamını birlikte değerlendirip bu süreci 2019 yılı yerleştirmelerinde olduğu gibi başarılı bir şekilde yönetecek şekilde planlamalarımızı yaptık.

MART AYINDA BELLİ OLACAK

İller bu ön çalışmalar sonrasında 2020 LGS kapsamında kapasitelerini belirlediler. Şimdi illerle tek tek toplantı yapıyoruz ve gerekli gördüğümüz durumlarda ek kapasite oluşturuyoruz. Özellikle illerimizde deprem önlemi kapsamında yıkılacak veya güçlendirilecek okullarımız varsa ilgili süreci de bu kapsamda detaylı bir şekilde yeniden değerlendiriyoruz. Mart ayı itibarıyla, sınavla ve sınavsız öğrenci alacak okullar ve kapasitelerini belirleme çalışmaları tamamlanmış olacak. Tüm süreç planladığımız gibi ilerliyor. Herhangi bir ciddi kapasite sorunu öngörmüyoruz."

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında yapılan toplantılara şu isimler katılıyor: Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz. Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Leblebici. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür.

17-02-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş