Arama sonuçları

2021 YKS: Barajlar düşürülüyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne dedi?

2021 YKS: Barajlar düşürülüyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne dedi?

1.6 milyon öğrenci için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercih sürecinin başlamasına saatler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen “baraj açıklaması” tercih barajlarının düşürüleceği şeklinde yorumlandı. Ancak YÖK’ten bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yok.

YKS BARAJLARINI AŞANLARIN SAYISI AZALDI

Bu yıl YKS’de barajı aşan adayların sayısının yüzde 7 ile yüzde 44 arasında azalması bu yıl üniversite kontenjanlarının boş kalacağı şeklinde yorumlandı. Adaylar ve yükseköğretim kurumları da TYT yani ön lisans tercihi için barajın 150’den 140’a, lisans tercihi için de barajın 180’den 170’e düşürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Dün gece YKS tercihlerinin 13 Ağustos’tan 20 Ağustos’a uzatılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gece de katıldığı televizyon programında da YÖK’ün barajlarla ilgili çalışma yaptığını söyledi. Bu sözler ise YKS tercihi için barajların düşürüleceği şeklinde yorumlandı. Ancak YÖK'ten bununla ilgili henüz bir açıklama yok.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS barajı ile ilgili sözleri şöyle:

"Bu sene üniversite imtihanlarında bir sıkıntı yaşandı. 170-180 filan gibi böyle bir durum. YÖK Başkanı'mız ile de konuyu görüştüm. Sağ olsun onlar da bir çalışma yaptılar ve şimdi olayı çok daha fazla sayıda gencin mağdur olmayacağı bir duruma getirdiler. Ben de açıklamamı yaptım. Özellikle bu koronavirüs salgını sebebiyle biz bu süreci uzatmayı karar altına aldık. Şu anda işin detaylarını YÖK halledecek ve bu işi inşallah gençlerimizin lehine bitirmiş olacağız."

04-08-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş