Arama sonuçları

21. Zeka Oyunları Yarışması’nda birinciler belli oldu

21. Zeka Oyunları Yarışması’nda birinciler belli oldu

Türkiye Zeka Vakfı tarafından; İş Bankası sponsorluğunda ODTÜ, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye 21. Zeka Oyunları Yarışması OYUN 2016’nın final sınavı ve ödül töreni Ankara ODTÜ’de gerçekleştirildi.

Ağustos ayında ön eleme sınavı ile başlayan maratonun son ayağı olan final sınavında 554 finalist yarıştı. 100 dakika süren yazılı sınav 3 kategoride değerlendirildi. 1’i yedek, 5’i ortak toplam 11 soruyu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı hazırladı.

OYUN 2016 kapsamında sınav sonrası etkinlikler de yapıldı; Türkiye’nin İlk Kadın Satranç Ustası olan Nilüfer Çınar’ın gerçekleştirdiği ve 20 kişiye karşı oynadığı simültane satranç gösterisi ile uluslararası alanda vurmalı çalgılar ustası Gerçek Dorman’la Ritmik Zeka atölyesi yapıldı.

Aynı gün yapılan değerlendirmeyle belirlenen en iyiler için düzenlenen ödül törenine Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’nın yanı sıra Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gönül Sayan ve İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü Müdür Yardımcısı Müge Nevşehirli Veziroğlu katıldı. İki kategoride 11 soruya da doğru cevap veren yarışmacılar birinciliği 24 bin TL ödülü paylaştı.

4 BİN 64 KİŞİ KATILDI
Yarışmada en küçük yarışmacı 6, en yaşlı yarışmacı 71 yaşındaydı. Yarışmaya 20 bin 126 kişi kayıt oldu. Eleme sınavına 4 bin 64 kişi katıldı. Kadınların başarı oranı yüzde 33 iken, erkeklerde bu oran yüzde 28’di.

Birçok ilden kayıt alan yarışmaya en çok katılım İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli, Bursa, Gaziantep illerinden oldu. Katılım sayılarına göre en yüksek başarı oranını ise Ardahan, Gümüşhane, Edirne, Burdur illeri gösterdi. Sınava ağırlıklı katılım gösteren meslek grupları ise öğrenciler, mühendisler ve öğretmenler oldu. Onları doktorlar ve akademisyenler izledi.

02-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş