Arama sonuçları

220 binden fazla aday başvurdu

220 binden fazla aday başvurdu

220 binden fazla öğrenci başvurdu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan askeri okullar yerine Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan Milli Savunma Üniversitesi ilgi görüyor. Milli Savunma Üniversitesi'ne girmek için, başvuru süresinin başladığı 19 Nisan'dan bugüne kadar 220 bin 614 öğrenci başvurdu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Gençlerimize çağrı yapıyorum; gelin bu şerefli yuvaya katılın, geleceğin komutanı siz olun, bu şerefli yuvanın bir parçası olun" dedi.

220 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ TALİP

Milli Savunma Üniversitesi'nce, "Geleceğin komutanı sen ol" çağrısıyla başlatılan harp okulları ile astsubay meslek yüksek okullarının birinci sınıfına öğrenci alımına yönelik başvurular devam ediyor. Üniversiteye 19 Nisan'dan bu yana toplam 220 bin 614 öğrenci müracaat etti. Başvuruların 119 bin 23'ü harp okulları için gerçekleştirilirken bunlardan 35 bin 768'ini kız öğrenciler oluşturdu. 

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Harp okulları ve astsubay meslek yüksek okuluna başvuru işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılıyor. YGS puanlarına göre sınavlara çağrılacak adaylar, daha sonra ikinci aşamaya geçecek. Burada da adaylar tercihleri, okul kontenjanları, ihtiyaçduyulan aday sayısı ve belirlenecek çağrı puanına göre ikinci seçim aşamasına davet edilecek. İkinci aşamaya çağrılmayla ilgili detaylar ve tarihler, Bakanlığın internet sitesinden duyurulacak. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Üniversitesi'nin ara sınıflarda eğitim ve öğretime başladığını hatırlattı. Üniversitenin birinci sınıf öğrencilerinin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ders başı yapacağını dile getiren Işık, "Bunun için çağrımızı yaptık, 25 Mayıs'a kadar başvuruları alacağız" diye konuştu. 

Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Erhan Afyoncu atanırken, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi'nin binası da üniversitenin rektörlüğü oldu.

04-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin