Arama sonuçları

24 Kasım’da ‘haber’ değil icraat bekliyoruz!

24 Kasım’da ‘haber’ değil icraat bekliyoruz!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masasına katıldığında verdiği beyanatta “24 Kasım'da 3600 ek gösterge ile ilgili bir haber vereceğiz” demişti. Aynı programda Sayın Bakan “ücretli öğretmenlerin ücretlerini de  yeni yıldan itibaren arttıracaklarını” söylemişti.

Her iki konunun düzenlemesi Vizyon’un zaman takviminde 2019’un ikinci yarısı olarak görünmektedir. Bakanın vereceği “haber”in  yukarıda belirtilen zaman takvimine uygun bir haber olacağını öngörmek mümkün.

24 KASIM’DA ‘HABER’ DEĞİL İCRAAT BEKLİYORUZ

Eğer “haber” 35 yıldır verilen haberlerin bir benzeri ise bu tür haberleri öğretmenlerin çok duyduklarını, verilen haberlerin aradan 24 saat geçmeden unutulduğunu ve başka bir sonbahara ertelendiğini çok iyi biliyoruz. 24 Kasım Öğretmenler Günü ilan edildiği günden bu yana 22 hükümet iş başına geldi.  Benzer şeyleri duyduk her gelen hükümetten. Bu 24 Kasımda 23 olacak hükümet sayısı. O nedenle diyoruz ki, 22 hükümetten duyduğumuz aynı haber ve söylemleri mevcut hükümetten de duymak yerine artık icraat, icraat, icraat istiyoruz.

Bütçe Kanunu Mecliste görüşülüyor. Bütçe Kanunu’na İktidar Partisinin vereceği bir önerge ile yapılacak eklemenin ardından göstergenin 3600’e çıkarılması çok rahat sağlanabilir. 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe girer ve bundan halen emekli olanlarda yararlandırılarak “haber” vermek yerine somut adım atılmış olur.

MİLLETVEKİLİNDEN 7 KAT DAHA AZ MAAŞ ALIYORLAR

 

Bu talebi de içeren aşağıda yer alan talepler noktasında düzenlemeler yapılarak her biri öğretmenler tarafından yetiştirilmiş olan milletvekillerinden 7, yargıç ve savcılardan 6, genel müdürlerden 4, kaymakamlardan 3 kat daha az maaş almaktan kurtarılmış olur öğretmenler.

Ülkenin geleceği olan çocuklarımızı emanet ettiğiniz öğretmenlere hak ettiği değeri verin ki, okuttuğu öğrencileri öğretmenlerini pazarda limon satarken görmesin.

Öğretmenler insanca yaşayabilecekleri ekonomik ve sosyal olanaklara kavuşsun ki okuttukları öğrencilerine daha yararlı olabilsinler. Kitap alabilsinler, bilimsel kongrelere katılabilsinler, araştırma yapabilsinler. Sinemaya ve tiyatroya gidebilsinler.

Öğretmenlere  “haber” vermek yerine icraat yapmak istiyorsanız bu talepleri  ve alınması gereken acil önlemleri bir an önce yaşama geçirin.

 

ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER NEDİR?

 

Taleplerimiz ve acil alınması gereken önlemler;

-Öğretmen eğitiminde kriz var. Öğretmen eğitiminde yeni bir reform  yapılmalıdır.

-Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmalı. Ek gösterge idari personel için 3000’e öğretmenler için 3000’den 3600’e çekilmeli. Artıştan emekli öğretmenlerde yararlandırılmalıdır.

-İhraç edilmiş ve haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayanlar görevlerine iade edilmelidir.

-Ücretli, sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımı ile öğretmenliğe ilk atamalarda torpile ve mülakata son verilmelidir.

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ UNUTULMAMALI

-Özel okullarda göreve başlayan bir öğretmenin en az devlette göreve başlayan bir öğretmen kadar aylık almalı.

-Okullarda eğitim hizmeti veren tüm çalışanların yaz tatillerini uygun ekonomik koşullarda yapabilmeleri için sahil kentlerinde sosyal tesisler açılmalıdır.

-Yaş sınırı aranmaksızın emekli oldukları tarihten itibaren okullarda eğitim hizmeti yapmış olan bütün iş görenler şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlandırılmalıdır.

-Özel okullarda ve kamuda görev yapan öğretmenlere grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmelidir.

-Öğretmenlere yapılan bütün ödemelerin (ek ders,eğitime hazırlık ödeneği vb gibi) emekliliğe yansıtılması sağlanmalıdır.

-Eğitimin içinde bulunduğu bugünkü “yoğun bakım” halinden liyakata ve yeterliliğe sahip olmadan atanan yöneticilerin de sorumluluğu bulunmaktadır. Gerekli yeterliliğe ve liyakata sahip olanlar çalışanlar tarafından seçileerek en yüksek oyu alanların doğrudan göreve başlamasını sağlayacak hukusal düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.

ÖĞRETMENE ÖZEL TEŞVİK VERİLMELİ

-Zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere yıpranma payı ve özel hizmet tazminatı gibi teşvikler ödenmeli, eş durum tayinleri zaman kaybetmeden yerine getirilmelidir.

-Öğretmenlerin özlük, sosyal ve ekonomik haklarında iyileştirmeler ile iki maaş tutarında ikramiye bayramlarda eğitim çalışanlarının tamamına ödenmelidir.

 

BİLET İNDİRİMLERİNDEN KİM YARARLANACAK?

 

Kasım ayı gelince bir anda THY ve Trenler bilet indirimi, PTT Kargo gönderilerinin ederlerini, bankalarfaizlerini indirme yarışına giriyor. İndirimler iyi güzelde; bunlardan yararlanacak ekonomik koşulları bulunan öğretmenler nerede? Öğretmenler evden işe işten eve ancak gidip gelebiliyor. Çarşıya pazara çıkmaya cesareti olabilirse. Çünkü çarşıda pazarda gördüklerini almaya yetecek ceplerinde yeterli paraları yok. Ülkeyi yönetenler bizi hiç şaşırtmayacaklar. “Biz geldikten sonra aylıkları şu kadar artırdık, bu kadar yükselttik” zaman zamanda ”Üstelik yaz boyunca yatıyorsunuz bir kucak para alıyorsunuz” söylemini yineleyerek.

 

ÜLKEYİ YÖNETENLERE SESLENİYORUZ

 

Ülke yönetiminden sorumlu olan erkekler ve kadınlara sesleniyoruz. Hamaset değil, yürekten ve gerçekten değer ve itibar görmeyi bekliyoruz. Duyun sesimizi. Artık aldığımız aylıklar ay sonuna kadar yetmiyor. Bırakın ay sonunu kadar yetmeyi büyük şehirlerde yaşayanlarımız için iki hafta bile dolmadan aylıklar eriyip buharlaşıyor.

NEDEN ÖĞRETMEN OLUYORUZ?

Çocuklara, topluma ve ülkeye duyduğumuz sevdadır bizi bu mesleği seçmeye iten. Ana ve baba sevgisi, duygusudur öğretmeninsıcak kucağı. İnsandır öncelikle her çocuk bizim için. Bu nedenle gerek yok sabun köpüğünden sevgi baloncukları içeren cümleler kurmaya. Sorunlarımızı çözecek adımlar atmaya başlayın yeter. Ücretli çalışan öğretmenlerin ücretlerini artırmak, ücretlisin sen ücretli kalmaya devam et demektir. Öğretmenlik yapmak üzere görevlendirilen ve sayıları 70 bini bulanlar arasında yer alan öğretmenlik diploması olanların ek ders ücretlerini artırmak yerine, aralarında öğretmenlik diploması olanları kadrolu olacak şekilde atama yaptığınızda daha doğru bir iş yapmış olursunuz.

Özet olarak, yeni bir 24 Kasımda,kriz ve tasarruf bahanesine sığınmadan  ve zaman kaybetmeden taleplerimizi yaşama geçirin. Öğretmen mutsuzsa, ailesi ve okuttuğu çocukları da mutsuz olacaktır. Talepler gerçekleşir sorunlar çözülürse sadece  aileleriyle birlikte sayıları milyonları bulan eğitim hizmeti verenleri değil, okullarda okuyan 17 milyon çocuğu da mutlu etmiş olusunuz. Bunu sağlamak imkansız değil, karar alıcılar yeterki içtenlikle isteyin.

 

         

 

 

 

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş