Arama sonuçları

247 bin mezun bir yıldan uzun süredir iş arıyor

247 bin mezun bir yıldan uzun süredir iş arıyor

247 bin mezun bir yıldan uzun süredir iş arıyor. TÜİK Ekim 2019 iş gücü istatistiklerine göre 15-24 yaş işsizlik oranı yüzde 25.3 oldu. Yani bu yaş grubunda her 4 gençten biri işsiz. 1 yıldan uzun süredir iş arayan üniversite mezunlarının sayısı ise 247 bini buldu. İş bulamadığı için KYK kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ise 5 milyonu aştı.

TÜİK verilerine ilişkin değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu şöyle dedi: "Gençler bir an önce evlensin' diyenlerin yönettiği ülkede, gençler en yüksek işsizlik oranını yaşıyor. İşsiz sayısı ve oranı her eğitim grubunda önceki yıla kıyasla artıyor." ifadesini kullandı.

247 BİN MEZUN BİR YILDAN UZUN SÜREDİR İŞ ARIYOR

Erdoğdu, ekim ayında işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre 180 baz puan artarak, yüzde 13,4 olduğunu ve bir önceki aya göre 40 baz puan azalış gösterdiğini belirterek, şöyle dedi:

"İşgücüne katılım oranı yıllıkta 70, aylıkta 50 baz puan azalarak yüzde 53,0 olurken, mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılım oranı ise bir önceki aya göre değişim göstermeyerek, geçen yılın aynı dönemine göre 60 baz puan azalışla yüzde 52,9 olarak gerçekleşti."

GENÇ NÜFUSTA 123 BİN KİŞİ ARTTI

Erdoğdu, genç nüfus olarak kategorize edilen 15-24 yaş arasındaki işsizliğin bir önceki yılın aynı dönemine göre 123 bin kişi artarak, yüzde 25,3 olduğuna değindi. Erdoğdu, şehirlerde yaşayan ve üniversite eğitimi alanların çoğunlukta olduğu gençler arasındaki işsizliğin yaklaşık yüzde 29'lara yükseldiğini savundu.

Erdoğdu, şu görüşlerini paylaştı:

"Gençler bir an önce evlensin' diyenlerin yönettiği ülkede, gençler en yüksek işsizlik oranını yaşıyor. İşsiz sayısı ve oranı her eğitim grubunda önceki yıla kıyasla artıyor. Bu noktada en yüksek işsiz kişi sayısının üniversite mezunları arasında, işsizlik oranının ise lise mezunları arasında yaşandığını rakamlar bize söylüyor. Hiçbir planlama yapılmadan açılan çok sayıda fakülte ve üniversitede harcanan onca emek ve zamana karşın, üniversiteli işsiz sayısı her geçen gün artıyor."

280 BİN KREDİ BORÇLUSU MEZUNA YASAL İŞLEM

Erdoğdu, 1 yıldan uzun süredir iş arayan mezun sayısının 48 binden 247 bine çıktığını, mezunların pek çoğunun iş bulamaması medeniyle KYK kredi borçlarının giderek yükseldiğini söyledi. Borcunu ödeyemeyen genç sayısının 5 milyonu aştığını vurgulayan Erdoğdu, bununla ilgili 280 binine yasal işlem başlatıldığını kaydetti.

10-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş