Arama sonuçları

25 bin öğretmenin bini Van’a atanacak

25 bin öğretmenin bini Van’a atanacak

25 bin öğretmenin bini Van’a atanacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 25 bin öğretmen ataması yapacaklarını hatırlattı. Yılmaz, “Bunlardan bin öğretmeni de belki daha fazlasını, Van'a gönderme konusunda mutabakata vardık" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Van'a gelen Yılmaz, Van'da devam eden 53 projeyi kısa sürede tamamlamak için çaba göstereceklerini bildirdi.

25 BİN ÖĞRETMENİN BİNİ VAN’A GİRECEK

Yılmaz, eğitimin kalitesinin arttırılması için olmazsa olmaz unsurlardan birinin de öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak olduğuna değinerek, şöyle dedi:

"Bunun için daha fazla öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son iki yılda 3 binin üzerinde öğretmen görevlendirmesi yapıldı. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. Van'daki eğitimin kalitesi eskiye oranla iyi olduğunu söylüyor yöneticilerimiz. Öğretmenlerimiz ne kadar kalacağını biliyor, öğrencileri tanımaya başladılar. Yeni öğretmen alımı dönemini başlattık. 25 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Bunlardan bin öğretmeni de belki daha fazlasını, Van'a gönderme konusunda mutabakata vardık."

ÖĞRETMEN BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI

Van'da ilkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 35'ten 20'ye düştüğüne dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"6 bin 136 öğretmen vardı 2002'de. Şimdi 16 bin 329. 3 bin 800 dersliğimiz varken şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var. 3 katından fazla. Toplam öğrenci sayımız da 331 bin. Bunun yanında üniversitemizde de 33 bine yakın öğrencimiz var. Okul öncesi eğitimden başlayarak yüksek öğretimin sonuna kadar bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyor. Yatırımlarımız tamamlandıktan sonra eğitimin kalitesinin daha çok artırmak için hep birlikte çalışacağız."

ÖĞRENCİLERİN YARISI İKİLİ EĞİTİMDE

Van'da öğrencilerin yarısına yakınının ikili eğitim aldığını anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu, eğitimin kalitesini düşürüyor. Okul yapacağımız arazileri ve hangi projeleri uygulayacağımızı belirledik. 2019 yılı sonuna kadar büyük bir gayretle tamamlayarak Van'da tekli eğitime geçmek istiyoruz. Van, büyükşehirlerden ilk geçecek illerden biri olacak."

Yılmaz, Türkiye'de şu ana kadar 60 milyar liranın üzerinde eğitim yatırımı yaptıklarını, Van'da da eğitim yatırımlarının 2 milyar liraya yaklaştığını belirtti. Yılmaz, bu yatırımlarla Van'da 2002'de ilk öğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 52'den 28'e, ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 39'dan 26'ya düştüğünü söyledi.

 

28-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş