Arama sonuçları

26 bin öğrenci üniversitelere not verdi

26 bin öğrenci üniversitelere not verdi

26 bin öğrenci üniversitelere not verdi. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) 172 üniversitede öğrenim gören 26 bin 513 öğrenciyle araştırma yaptı. Türkiye'de üniversite öğrencilerinin memnuniyetlerini ortaya koymak, üniversitelerin daha öğrenci merkezli olmasına katkı sağlamak amacıyla 2018 Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) hazırlandı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Karadağ ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Yücel lisans öğrencileriyle araştırma yaptı.

26 BİN ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTELERE NOT VERDİ

Çalışma 109'u devlet ve 63'ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitedeki 26 bin 513 öğrenciyle yüz yüze görüşülerek hazırlandı. Araştırmada üniversitelerin eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, yönetim ve işleyiş, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile öğrencilere sundukları kişisel gelişim ve kariyer destekleri 6 ana başlıkta incelendi.

ÜniAR Direktörü Prof. Dr. Engin Karadağ, öğrencilerin üniversitelerden memnuniyetlerinin A+, A, B, C, D ve FF şeklinde sıralandığını, A+ seviyesinde 17 üniversitenin bulunduğunu anlattı.

İŞTE ÖĞRENCİLERİ EN ÇOK MUTLU EDEN  ÜNİVERSİTELER

Araştırmada A+ seviyesindeki üniversiteler şöyle:

Özyeğin, Koç, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Acıbadem Mehmet Ali Aydın, İhsan Doğramacı Bilkent, Abdullah Gül, İstanbul Teknik, Kadir Has, Gebze Teknik, Boğaziçi, Akdeniz, İstanbul Bilgi, İstanbul Şehir, Hasan Kalyoncu, Piri Reis ve Galatasaray üniversiteleri.

 

A SEVİYESİNDEKİ ÜNİVERSİTELER

MEF, İstanbul, Yıldız Teknik, İzmir Ekonomi, Süleyman Demirel, Maltepe, İstanbul Bilim, Karadeniz Teknik, Ortadoğu Teknik, İstanbul Okan, Yeditepe, Işık, Bezmialem Vakıf, Antalya Bilim, Çukurova, KTO Karatay, İstanbul Kültür, İstanbul Katip Çelebi, Marmara, Çanakkale Onsekiz Mart ve Dokuz Eylül üniversiteleri.

ÖĞRENCİLERİN BEKLENTİLERİ ÇOK YÜKSEK

 

ÜniAR Direktörü Prof. Dr. Engin Karadağ, A+ seviyesindeki 17 üniversitenin öğrencilerin beklentilerini çok yüksek düzeyde karşıladığını söyledi. Karadağ, şöyle devam etti:

"Ülkemizdeki 172 üniversiteden 17'si çok yüksek düzey, 22'si üst düzey olmak üzere toplam 39 üniversitenin öğrencilerin beklentilerini üst düzeyde karşıladığını belirledik. Bu 39 üniversitenin öğrenciler ve veliler açısından gelecek kaygısının az olduğu, yaşam ve eğitim kalitesinin beklentilerin üzerinde karşılandığı mutlu bir üniversite kültürü sunmada oldukça öne çıktıkları anlaşılıyor. FF seviyesinde 46 üniversite var, bu üniversiteler de ise öğrencilerin memnuniyetinin çok düşük olduğunu görüyoruz." 

GENEL MEMNUNİYET SIRALAMASI NEDİR?

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Yücel ise üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında ilk 10'da sırasıyla şu üniversitelerin yer aldığını söyledi:

Özyeğin, Koç, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Acıbadem Mehmet Ali Aydın, İhsan Doğramacı Bilkent, Abdullah Gül, İstanbul Teknik, Kadir Has ve Gebze Teknik üniversiteleri.

 

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE İLK SIRADA HANGİ ÜNİVERSİTE VAR

Yücel, devlet üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün ilk sırada yer aldığını söyledi. Yücel, bunu sırasıyla Abdullah Gül, İstanbul Teknik, Gebze Teknik, Boğaziçi, Akdeniz, Galatasaray, İstanbul, Yıldız Teknik ve Süleyman Demirel üniversitelerinin takip ettiğini aktardı.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE KİMLER ÖNDE?

 Yücel, vakıf üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında ise Özyeğin Üniversitesi'nin ilk sırada yer aldığını onu Özyeğin, Koç, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar, İhsan Doğramacı Bilkent, Kadir Has, İstanbul Bilgi, İstanbul Şehir, Hasan Kalyoncu, Piri Reis üniversitelerinin takip ettiğini anlattı. 

EN FAZLA MEMNUNİYET HANGİ BÖLÜMLERDE

Prof. Dr. Yücel, raporda öğrenciler en çok tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri fakültelerinden memnun olduklarının belirlendiğini, en yüksek memnuniyetsizliğin ise ziraat, fen-edebiyat, orman fakültelerinde okuyan öğrencilerde görüldüğünü vurguladı.

22 ÜNİVERSİTE YÜKSEK DÜZEYDE TATMİN EDİYOR

Eğitim ve öğretim kalitesi başlığında 22 üniversitenin yüksek düzeyde tatmin edici bulunduğuna işaret eden Yücel, şunları söyledi:

"Bu üniversiteler sırasıyla Sabancı, Koç, Özyeğin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Boğaziçi, Piri Reis, İhsan Doğramacı Bilkent, Abdullah Gül, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar, İstanbul Teknik, Sanko, Bezmialem Vakıf, Galatasaray, Gebze Teknik, İstanbul Bilgi, Akdeniz, Kadir Has, İstanbul Şehir, İzmir Ekonomi, İstanbul Bilim, İzmir Katip Çelebi, KTO Karatay Üniversitesi. Bu 22 üniversitede öğretim elemanları oldukça üst düzeyde derslerini verimli işlemekte, öğrencilerle etkili iletişime geçebilmekte, değerlendirmelerinde objektif davranabilmekte ve öğrenciyi derste aktif hale getirebilmektedir. Yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu alanında 32 üniversite, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi alanında 24, yönetim ve işleyiş alanında 17, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği alanında 28, öğrencilere sundukları kişisel gelişim ve kariyer destekleri alanında ise 25 üniversite öğrencilerden tam puan aldı. Tüm alanlarda tam puan alan üniversite sayısı ise 14 oldu."

REKTÖRLERE DE ÖDÜL GELDİ

Araştırmada bu yıl ilk kez rektörlere ilişkin veri toplandığını açıklayan Yücel, öne çıkan rektörleri ödüllendirdiklerine dikkati çekti. 

ÜniAR altın ödülünü Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz'ın aldığını belirten Yücel, şunları kaydetti:

"İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın ÜniAr gümüş;

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ÜniAr bronz ödüle

Onur ödüllerini ise eski Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile eski Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgülü aldı

 

20-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş