Arama sonuçları

'3 bilim grubu' kararına düzenleme geliyor

'3 bilim grubu' kararına düzenleme geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Danıştayın özel öğretim kurumlarına dair genelgedeki "en fazla 3 bilim grubu"nda kurs açılabileceği yönündeki maddenin yürütmesini durdurmasına ilişkin, "Karar, yönetmelikteki ilgili maddeyi yeniden düzenlememiz anlamına geliyor" dedi.

Yelkenci, yaptığı açıklamada, dershanelerin özel okula dönüşümünü içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014'te, faal dershane sayısının 3 bin 535 olduğunu ifade ederek dönüşüm sürecinde bunların 2 bin 787'sinin başvuru yaptığını söyledi. Buna göre başvuran dershanelerden bin 444'ünün temel lise, Anadolu lisesi, ortaokul, ilkokul ve okul öncesi eğitim kurumuna dönüştü.

'DERSHANELER İÇİN BU SAYFA, KAPANMIŞ OLDU'
Dershaneden dönüşen ve ilk defa açılmak üzere müracaat eden 600 kurumun özel öğretim kurs programlarının onaylandığını, 255'inin de açılış işlemlerinin tamamlandığını dile getiren Yelkenci, ayrıca 750 temel liseye ait kurs programlarına da onay verildiğini belirtti.
Anayasa Mahkemesinin kararın ardından 18 Eylül 2015'te yeni genelge yayımladıklarını hatırlatan Yelkenci, şöyle devam etti: "Genelgenin 1'inci maddesinde, Anayasa Mahkemesinin kararının ardından dershane tanımının kanunda bulunmadığını ve bu nedenle dershanelerin eğitim öğretim faaliyeti yapamayacağını anlattık. Bu süreçte mahkeme yolları denendi. Danıştaya da bu genelgenin yürütmenin durdurulmasıyla ilgili başvuruldu. Danıştay, genelgenin 1'inci maddesindeki 'dershanelerin dönüşmesine ilişkin düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması' talebini reddetti. Böylece Danıştay, Bakanlığımızın 'dershanelerin eğitim-öğretim faaliyeti yapamayacağı, yaptığında ise bunun izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti anlamına gelen' genelgenin 1'inci maddesini onamış oldu. Dolayısıyla artık dershaneler için bu sayfa, kapanmış oldu."

'MANİPÜLATİF SÖYLEMLERE KULAK ASILMASIN'
Yelkenci, Danıştayın genelgenin "en fazla 3 bilim grubu"nda özel öğretim kursu açılabileceğine ilişkin maddesinin yürütmesini durdurma kararına ilişkin şunları söyledi: "Özellikle 3 bilim grubuyla yürütmeyi durdurma kararı, şu anlama gelmiyor. Şöyle bir algı oluşmasın. Karar, dershanelerde olduğu gibi istediğimiz kadar dersi verebileceğiz anlamına gelmiyor. Bu, yönetmelikte ilgili maddeyi yeniden düzenlememiz anlamına geliyor. Bu karar, sektörün ihtiyaçları ve reel, uygulanabilir durumlar doğrultusunda yeni düzenleme yapacağız. Kesinlikle kamuoyu ve sektör, manipülatif söylemlere kulak asmasın, Bakanlığımızın yapacağı çalışmayı beklesinler."

Dönüşüm sürecinden önce sistemde kayıtlı bulunan 3 bin 535 dershaneden, bugün itibarıyla 601'inin açık göründüğünü ifade eden Yelkenci, bu dershanelerin son durumunun tespitine ilişkin illere yazı gönderdiklerini, zamanla kapatılacağını belirtti.

Bu blog AA abonesidir.

24-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş