Arama sonuçları

3 bin 592 öğretmen göreve iade edildi

3 bin 592 öğretmen göreve iade edildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliği ve bölücü terör örgütüyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle açığa aldığı personelden 3 bin 592'sini daha göreve iade etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: Bakanlığımız kadrolarında görev yapan personelden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 137'inci maddesi gereğince görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanan 3 bin 592 personelin 1.12.2016 tarihi itibarıyla görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılmıştır."

KAÇ ÖĞRETMEN ATILMIŞTI?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da atılan ve görevden uzaklaştırılan öğretmen ve idari personel oldu.

Bunların sayısını geçtiğimiz eylül ayında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz şu açıklamayı yapmıştı: 28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın.

Bakan Yılmaz’ın bu açıklamasının ardından, devam eden FETÖ soruşturmaları kapsamında 2 bin 400 ve Bylock soruşturması kapsamında da 2 bin 800 öğretmen daha açığa alınmıştı.

DAHA ÖNCE DE GÖREVE İADELER OLDU

Geçtiğimiz ekim ayında FETÖ üyeliği ve bölücü terör örgütüyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle açığa alınan eğitimcilerden 3 bin 400’ü göreve iade edildi. Geçtiğimiz 25 Kasım'da ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alınan personelden, Türkiye genelinde 6 bin 7'sinin görevlerine iade edildiğini açıkladı.

SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR

Söz konusu kişiler hakkında disiplin süreci bağlamında inceleme/soruşturma çalışmalarının sürdüğü, görevden uzakta bulunmalarını gerektiren bir durum görülmediği öğrenildi.

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre  terör örgütleriyle iltisaklı oldukları düşünülen kişilerle ilgili disiplin süreci devam ediyor.

Bu kişiler hakkında sadece görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırıldı. Söz konusu kişiler hakkında disiplin süreci bağlamında inceleme/soruşturma çalışmalarının devam ettiği, görevden uzakta bulunmalarını gerektiren bir durum görülmediğinden görevlerine iade edildikleri, soruşturma safahatının görevlerinin başındayken devam edeceği öğrenildi.

Öte yandan bu kişilere ait göreve dönüş iş ve işlemlerinin yapılması amacıyla ilgili birimlerle gerekli yazılar da gönderildi.

 

02-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin