Arama sonuçları

3 yanlış 1 doğruyu götürecek 'sallamayın'

3 yanlış 1 doğruyu götürecek 'sallamayın'

3 yanlış 1 doğruyu götürecek 'sallamayın'  Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) adayların da ailelerin de en çok eleştirisi yanlış cevapların doğruları etkilemesi. Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın yazısına göre üniversite sınavlarında bile 4 yanlış bir doğruyu götürürken, LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürecek.

TEOG sınavlarında öğrenciler emin olmadıkları soruların cevaplarını “atsalar” bile tutturup, puan alabiliyordu. Bu yüzden de onlara "Bilmediğiniz soruları boş bırakmayın, atın, tutarsa puan alırsınız" önerisini yapıyorduk.

 

3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK ‘SALLAMAYIN’

Ancak LGS'ye girecek öğrenciler tam tersine emin olmadıkları soruları boş bırakmalı. Bilmediğiniz soruyu “sallamayın” çünkü yanlışlarınız doğrularınızın düşmesine neden olacak.

İKİ SINAV ARASI 45 DAKİKA

İki oturumlu sınavda öğrencilere toplam 90 soru sorulacak. Sınavda ilk olarak sözel alanda öğrenciler soruları yanıtlayacak. Toplam 50 sorunun dağılımı 20 Türkçe, 10’ar tane de TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil olacak. Saat 09.30’da başlayacak bu bölümün cevaplama süresi 75 dakika. Sınavın ikinci oturumu sayısal bölüm 11.30’da başlayacak. 20’şer Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere toplam 40 soru yöneltilecek. Bu bölümün cevaplama süresi 60 dakika olacak.

MOLADA SINAV KRİTİĞİ YAPMAYIN

İki oturum arasında 45 dakikalık bir mola olacak. İşte bu molada moralinizin bozulmaması için sınav soruları hakkında konuşmayın. Sınav kritiği yapmayın. Çünkü molanın ardından bir başka oturuma daha gireceksiniz. Bu süre içerisinde soruları tartışmak, belki de yapamadığınız soruları gündeme getirmek, seçenekleri tartışmak doğru değil. "Hata mı yaptım?" diye düşünerek, moralinizi bozabilirsiniz. Bu yüzden de 45 dakikalık bu mola süresinde arkadaşlarınızla sınav dışında başka konuları konuşmayı tercih edin.

 

30-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş