Arama sonuçları

3 yıldır ‘atılma’ var ama duymayan rektör de var

3 yıldır ‘atılma’ var ama duymayan rektör de var

3 yıl önce gelen ‘atılma’ var ama duymayan ‘rektör’ de var. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca üniversitelerden başarısız öğrencilerin “atılması” uygulamasının tekrar getirilmesini isteyince cevap YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan geldi. Saraç, üniversitelerden atılmama hususunun kaldırıldığını, sadece lisans değil bütün düzeyler için azami eğitim süresinin getirildiğini hatırlattı.

Saraç, yaptığı yazılı açıklamada bir gazete manşetinde "Üniversiteden atılma geri gelsin" başlığıyla, uluslararası sıralamalarda başarı gösteren önemli bir üniversitenin rektörüyle yapılan röportaja yer verildiğini hatırlattı. Yekta Saraçatılma ile ilgili düzenlemenin var olduğunu belirterek, şunları dile getirdi: 

3 YILDIR ‘ATILMA’ İLE İLGİLİ DÜZENLEME VAR

"Tüm kamuoyunun, akademi camiasının ve özellikle yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin de bildiği üzere, YÖK Başkanı olmamızın akabinde başlattığımız girişimle konuya ilişkin yasal bir düzenleme yapılmış, artık 'üniversitelerden atılmama' hususu kaldırılmıştır. Hatta sadece lisans değil, bütün düzeyler için azami eğitim süresi getirilmiştir. Bu düzenleme yapılalı uzun bir süre olduğu için sanırım unutuldu. Bu vesileyle maalesef malumu ilam etme durumunda kalarak, tekrar hatırlatmak istedim."

YÖK’ün üniversitelerde atılma ile ilgili düzenlemesi 19 Kasım 2014 tarihinde yapıldı. 

 

28-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş