Arama sonuçları

30 bin öğretmene 35 bin 'mentor' seçildi

30 bin öğretmene 35 bin 'mentor' seçildi

Şubat ayında ataması yapılan 30 bin öğretmen için yeni dönem başlıyor. Bu öğretmenler istedikleri illerde "öğretmen yetiştirme programına" katılacak ve onlara meslekte en az 10 yılını dolduran danışman öğretmenler mentorluk edecek. 30 bin öğretmen için ise 98 bin aday içinden 35 bin "danışman" seçildi. 

Danışman öğretmenlerin eğitimi semineri de Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Bakan Nabi Avcı'nın katılımıyla başladı. Aday öğretmenlerin yönlendirilmesi, yetiştirilmesi programının, gönüllü danışman öğretmenlerce yürütüleceğini söyleyen Avcı, Türkiye genelinde danışman öğretmenlerin seminerlerinin başladığını belirtti. 

BİRLİKTE HEYECAN YAŞANACAK 
Bu süreçte, danışman öğretmenlerin, genç öğretmenler ile mesleğe adım attıkları günlerin heyecanını tekrar yaşayacaklarını vurgulayan Avcı, "Belki yılların verdiği alışkanlıklarla bir ölçüde pörsümüş olan birtakım özelliklerimizi tekrar canlandırma fırsatını da bu vesileyle bizler de bulacağız. Onun için bu süreci biz sadece öğretmen adaylara yönelik bir süreç olarak görmüyoruz, aynı zamanda kıdemli öğretmen arkadaşlarımız için de çok değerli, verimli ve bereketli bir süreç olacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

ÖĞRETMENLİK BİR SANAT 
Geçen yılki 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde "İnsan, insan gölgesinde yetişir" sloganını kullandıklarını hatırlatan Avcı, tüm kadim geleneklerde bu ilkenin geçerli olduğunu vurguladı. "İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir" diyen Avcı, şöyle konuştu: 

SANAT USTANIN YANINDA ÖĞRENİLİR
Öğretmenlik sadece bilgiyle yapılan bir iş değil, öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bu sanat da ustaların yanında öğrenilir. Sizler de yıllarını bu mesleğe vermiş usta öğretmenler, usta rehberler olarak genç arkadaşlarımıza mesleğimizin inceliklerini, güzelliklerini ve aynı zamanda da bazı zorluklarını tanıtma imkanını bulacaksınız. Sizin yanınızda bu arkadaşlarımız, mesleğin inceliklerini öğrenmekle kalmayacaklar, aynı zamanda bir 'öğretmen duruşu' kazanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmeni, okulu, öğrenciyi merkeze alan çalışmalarımızın çok önemli bir halkasını böylece birlikte gerçekleştirmiş olacağız. 

DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN DİYE DEĞİL
Bunun dostlar alışverişte görsün türünden bir hizmet içi eğitim çalışması olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum. Bu süreç, genç öğretmen adaylarımız için gerçekten kritik bir süreç çünkü onlar, bu süreçte içine girdikleri büyük maarif camiasını tanıyacaklar, bu camiaya yön veren ilkeleri tanıyacaklar. Dolayısıyla nasıl başlarlarsa meslek hayatları ona göre biçimlenecek. Burada da size büyük görev düşüyor. Ben bu görevi hakkıyla yerine getireceğinizden, gönüllülük esasıyla başladığınız bu çalışmalarda gerçekten genç öğretmen arkadaşlarımıza çok önemli değerler kazandıracağınızdan eminim." 

29 ŞUBAT'TA BİTECEK 
Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olanlar arasında ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğine temayüz etmiş kriterlerinden bir veya birkaçına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabiliyor. 

Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacak. Seminer, aday öğretmenler göreve başlamadan en geç 29 Şubat 2016 Pazartesi günü bitirilmiş olacak.

22-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin