Arama sonuçları

33 bin öğretmenin ilişiği kesildi, 14 binine soruşturma yapıldı

33 bin öğretmenin ilişiği kesildi, 14 binine soruşturma yapıldı

33 bin öğretmenin ilişiği kesildi, 14 binine soruşturma yapıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kaç öğretmenin atıldığını, kaç öğretmenin de disiplin soruşturması geçirdiğini açıkladı. 

33 BİN ÖĞRETMENİN İLİŞİĞİ KESİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada yaklaşık 33 bin öğretmenin ilişiğinin kesildiğini duyurdu. Merkez teşkilatında görev yapan personelle iftarda buluşan Yılmaz yaptığı konuşmada 33 bin öğretmenin ilişiğinin kesildiğini de söyledi. 

Yılmaz'ın iftarda yaptığı konuşma şöyle: 

OECD ÜLKELERİNDEN DAHA ÇOK KAYNAK AYIRIYORUZ 

"Beşeri sermaye de ancak eğitimle güçlü hale gelebilir. Eğitim kalitesi ne kadar yüksekse ülkemiz de o kadar güçlüdür. Öğrencilerimize 21. yüzyılın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak istiyoruz. Bu alanda önemli mesafeler katettik ancak daha yapılacak daha çok şey var. Türkiye, milli gelirinin yüzde 5.8’ini eğitime ayırmaktadır. OECD ortalaması 5.2’dir. Dolayısıyla OECD ülkelerinden çok daha iyi bir durumda eğitime kaynak ayırmaktayız.

25 MİLYON ÖĞRENCİMİZ VAR

Bugün 18 milyona yakın öğrencimiz var. 7 milyonun üstünde de üniversiteye giden öğrencimiz olmak üzere toplam 25 milyon öğrencimiz bulunuyor. İşte Türkiye'nin geleceğini bu öğrenciler şekillendirecek. Bu öğrencilerimize daha kaliteli bir eğitimin sunulması, eğitim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi bizim vazifemizdir. Eğitim sürecine verdiğimiz hizmetin kalitesinin ölçülmesi, sonuçların değerlendirilmesi de bizim vazifemizdir.

20 BİN ÖĞRETMEN İÇİN MÜLAKAT YAPILDI

Son bir 20 binden fazla derslik yaptık. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştirdik. Yine 20 bin öğretmen ataması için adayların mülakatlarını tamamladık. 

PROJE OKULLARI UYGUN HALE GETİRDİK

Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldık. Proje okullarının eğitim kadrosunu mevzuata uygun hale getirdik. Müfredatı 1, 5 ve 9. sınıflar için yeniledik. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdık. Bu sayede bir önceki döneme göre geride kalan eğitim ve öğretim yılında 100 bin öğrenci artışı sağlandı. 

MAARİF VAKFI İLE YURTDIŞI ÇALIŞMALAR

Türkiye Maarif Vakfını kurduk. Vakıf 20'nin üzerinde ülkede çalışmalara başladı. Öğretmen Strateji Belgesini yayınlandık. 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Cumhuriyet tarihinde böyle bir dönem hiç yaşanmamıştır. Bu darbenin gereği ve sonucu olarak da yaklaşık 33 bin öğretmenin ilişiği kesildi. Yine daha önce hukuka aykırı olarak eylemlere katılan 14 bin civarında öğretmenin de disiplin soruşturmasını tamamladık. Yaptığımız bütün bu işlemlerde hak kavramına çok dikkat ettik. Hakkı esas alarak bu işlemleri hayata geçirdik. Zira biz biliyoruz ki haktan uzaklaşan en büyük zararı kendisine vermiştir.

23-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş