Arama sonuçları

37 üniversitede seçim sandığı kurulacak

37 üniversitede seçim sandığı kurulacak

37 üniversitede rektör adaylarını belirlemek için akademisyenler sandığa gidecek. Aralarında Orta Doğu Teknik (ODTÜ), Ankara, Boğaziçi, İstanbul Teknik (İTÜ) üniversitelerinin de yer aldığı üniversitelerde YÖK'ün belirlediği takvime göre 12 ve 17 Temmuz tarihlerinde seçim sandığı kurulacak. 20 üniversitede seçimler 12 Temmuz'da, 17 üniversitede ise 26 Temmuz'dayapılacak. . 

İLK TURDA 20 ÜNİVERSİTE VAR 
12 Temmuz Salı günü rektör adayını belirlemek için seçime gidecek 20 üniversite şöyle: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi, (ODTÜ), Dokuz EylülÜniversitesi, Ege Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, GaziantepÜniversitesi, İnönü Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Ondokuz MayısÜniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) . 

YARISI HAZIR OLMAZSA 48 SAAT BEKLENECEK
Öğretim üyelerinin en az yarısının hazır bulunmaması halinde aday belirleme seçimleri 14 Temmuz'da gerçekleştirilecek. Sonuçlar 15 Temmuz'da YÖK'e bildirilecek. Rektör adaylarını inceleme komisyonu ise 18-26 Temmuz tarihleri arasında çalışmasını sürdürecek. Yükseköğretim Genel Kurulu'nun toplantısı 27-28 Temmuz gerçekleştirilecek ve sonuçlar 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı'na sunulacak.

26 TEMMUZ'DA 17 ÜNİVERSİTE SEÇİM YAPACAK 
26 Temmuz Salı günü ise seçime şu üniversiteler girecek: Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Batman, Bitlis Eren, Çankırı Karatekin, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karamanoğlu Mehmetbey, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Yalova üniversitelerinde rektör adayı belirleme seçimi ise 26 Temmuz'da, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 28 Temmuz'da gerçekleştirilecek.

Sonuçlar Yükseköğretim Kuruluna 29 Temmuz'da gönderilecek. Rektör adaylarını inceleme komisyonu çalışması 2-9 Ağustos günleri arasında, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun toplantısı da 10-11 Ağustos günlerinde yapılacak. Sonuçlar 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı'na sunulacak. 

HANGİ REKTÖRLER TEKRAR ADAY OLDU?
İlk dönemlerini tamamlayan ve ikinci dönem için de tekrar aday olan üniversitelerin rektörleri şöyle: 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük

ODTÜ'DE 5 ADAY ÇIKTI
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar iki dönem rektörlük yaptığı için tekrar aday olamıyor. ODTÜ'nün yanı sıra rektörleri iki dönemini dolduran üniversiteler şöyle: AtatürkÜniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, GaziantepÜniversitesi, İnönü Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi. 

Kaynak: Habertürk

Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi

 

06-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin