Arama sonuçları

38 ildeki üniversiteye ‘kalkınma’ çağrısı

38 ildeki üniversiteye ‘kalkınma’ çağrısı

38 ildeki üniversiteye ‘kalkınma’ çağrısı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" temalı projeye yeni pilot üniversitelerle devam etme kararı alındığını söyledi. Saraç buna göre 38 ildeki üniversitelerin projeye başvuru sürecini başlattıklarını açıkladı. 

38 İLDEKİ ÜNİVERSİTE ‘KALKINMA’ ÇAĞRISI

Saraç, yeni YÖK olarak en önemli gündem maddelerinden birinin, üniversitelerin bulundukları bölgeye daha çok katkı vermesini sağlamak olduğunu ifade etti. Üniversitelerin, bulundukları bölgelerin kalkınmasında anahtar rol üstlendiklerini belirten Saraç, yükseköğretim kurumlarının, o bölgenin insan kaynaklarının gelişmesi ve sosyo-ekonomik ile kültürel kalkınmasındaki rolünün önemine dikkati çekti. 

Üniversitelerin bulundukları bölgelerdeki paydaşlar ile iyi bir iş birliği ve sinerji oluşturarak bu misyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Saraç, şöyle dedi: 

ÜNİVERSİTELER NASIL UZMANLAŞACAK?

"Önem verdiğimiz konulardan biri, üniversitelerimizin sahip oldukları potansiyel ve kapasiteyi bölgenin ihtiyaçlarına uyumlandırarak belirli alanlarda farklılaşabilmeleri, ihtisaslaşmaları ve uzmanlaşmalarıdır." 

Saraç, YÖK’ün koordine ettiği ve Kalkınma Bakanlığı ile eşgüdüm halinde yürütülen, Maliye Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da katkıda bulunduğu, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" temalı proje çalışması kapsamında, 5 pilot üniversitenin belirlenmesine yönelik değerlendirme sürecinin tamamlandığını belirtti. Saraç, sonuçların 18 Ekim 2016 tarihinde, 2016-2017 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlattı. 

HANGİ ÜNİVERSİTELER PİLOT OLDULAR?

Saraç bölgesel kalkınma odaklı seçilen ve ihtisas alanlarında destek ve izleme sürecinin başladığı üniversiteleri alanlarını şöyle anlattı: 

Bingöl Üniversitesi: Havza bazlı kalkınma. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi: Hayvancılık. Düzce Üniversitesi: Sağlık ve çevre. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi: Tarım ile jeotermal. Uşak Üniversitesi: Tekstil, dericilik ile seramik.

ÜNİVERSİTELER İÇİN YENİ ÇAĞRI AÇILDI

Saraç, projenin genişletilmesine karar verildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Proje ortağımız olan Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız istişareler neticesinde, projenin yeni pilot üniversitelerle genişletilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır. Bu amaçla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Potansiyel olarak belirlediğimiz 38 il için ilgili üniversitelerimizin öncelikle niyet beyanlarını alıp sahip oldukları potansiyel ve kapasite ile bulundukları bölge için bölgesel kalkınma odaklı ihtisas alanlarını, bu alanlarda sahip oldukları kapasiteleri ve gelecek vizyonlarını değerlendirerek yeni pilot üniversitelerimizi belirlemiş olacağız." 

 

04-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş