Arama sonuçları

4-6 yaş arası 150 bin çocuk Kuran kursunda

4-6 yaş arası 150 bin çocuk Kuran kursunda

4-6 yaş arası 150 bin çocuk Kuran kursunda. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 3 bin öğrenciyle Kuran kurslarında okul öncesi eğitimin pilot olarak uygulanmaya başlandığını hatırlattı. Erbaş, 4-6 yaş grubu Kuran kurslarında şu anda 150 bine yaklaşan öğrenciye okul öncesi eğitim verdiklerini söyledi.

Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gençlerle buluşan Erbaş’ın konuşmasından bölümler şöyle:

4-6 YAŞ ARASI 150 BİN ÇOCUK KURAN KURSUNDA

"Onlara Kuran öğretip de sureler okutmuyoruz. Kendi yaşlarına göre, Peygamberimizin ifadesiyle, 'Onların akılları hangi konuları almaya müsaitse' ona göre programlar yapıyoruz. Bunun için en fazla sıkıntı çektiğimiz konulardan biri okul öncesi eğitim formasyonuna sahip öğretmenlerimiz yok. Bunun için ilahiyat fakültelerine, YÖK'e müracaat ettik.

 

İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM BÖLÜMLERİ AÇILSIN

İlahiyat fakültelerinde okul öncesi din eğitimi bölümlerinin açılmasını YÖK'ten istiyoruz. Üniversitelerde eğer ilahiyat fakültesi öğrencilerimiz, eğitim fakültelerinin okul öncesi bölümlerinde, eğitim fakültesi okul öncesi eğitimi bölümü öğrencileri ilahiyat fakültelerinde çift ana dal yaparlarsa ya da ilahiyat öğrencileri eğitim fakültesi çocuk gelişimi bölümlerinde, çocuk gelişimi öğrencileri ilahiyat fakültelerinde çift ana dal yaparlarsa bizim için o kadar önemli olacak ki oradan mezun olan hem ilahiyat fakültesinden hem de okul öncesi eğitiminden diplomasını alan öğretmenlerimiz, Diyanet İşleri Başkanlığına gelirlerse onların görevleri hazır. Buna çok ihtiyacımız var.

DİĞERLERİNE GÖRE DAHA FAYDALI OLUYORLAR

 

4-6 yaş grubu Kuran kurslarında görev yapan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüyle yapılan ortak bir program çerçevesinde 360 saat kadar dersi halk eğitim merkezlerinden alıyor. O sertifikayı alanlar ancak bu derslere girebiliyorlar. Tek tük de olsa imam hatip lisesini bitirdikten sonra eğitim fakültesini bitirmiş olan öğreticilerimiz var. İmam hatip lisesini bitirmiş, çocuk gelişimi bölümünü de bitirmiş öğreticilerimiz de var. Onlar o kadar faydalı oluyorlar ki diğerlerine göre. Bu imkan eğer üniversitemizde sağlanırsa biz bundan çok minnettar kalırız. İnşallah burada teşvik ederseniz başka üniversitelere de yayılır. Özellikle Kuran kurslarımızdaki okul öncesi din eğitimi sınıflarına giren 4-6 yaş sınıflarına giren öğretmenlerimizden biz çok daha fazla istifade ederiz diye düşünüyorum.

DEİZM UYARISI YAPTI

Güya Tanrı insanı yaratmış, kenara çekilmiş. Böyle bir anlayışla ortaya çıkanlar var. Esasında bu Müslüman gençleri, Müslümanları, misyonerlik faaliyetlerini duymuşsunuzdur; 'Onları doğrudan doğruya kendi dinimize çekmektense önce Müslümanlıktan biraz uzaklaştırın, ondan sonra zaten o gelir' tuzağıdır bu. Ateizm Tanrı'yı da dini de her şeyi inkar etmek ama deizm çok enteresan bir tuzaktır. Bu tuzağa gelme noktasında olan arkadaşlarınız olursa onları uyarınız.

 

01-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş