Arama sonuçları

40 yaşında öğrenciye burs ve kredi verilir mi?

40 yaşında öğrenciye burs ve kredi verilir mi?

40 yaşında öğrenciye burs ve kredi verilir mi? İşte bu sorunun yanıtını Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) verdi. Yaşlarını gerekçe göstererek öğrenim kredisi ve burs başvurularını reddeden Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) hakkında kendilerine başvuran 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu.  

40 YAŞINDA ÖĞRENCİYE BURS VE KREDİ VERİLİR Mİ?

40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencileri, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun, yaşlarını gerekçe göstererek öğrenim kredisi ve burs başvurularını reddetmesiyle ilgili kuruma şikayette bulundu.

Şikayetler üzerine KDK, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan konuyla ilgili bilgi ve belge istedi. Yapılan incelemelerde, geçmiş yıllarda başvuran bütün öğrencilerin yaş sınırı gözetilmeden değerlendirildiği tespit edildi.

KARARI GEREKÇE GÖSTERDİ

Bakanlık,  KDK'ye yolladığı cevapta  şikayetçi vatandaşların başvurusunun, 2018-2019 öğretim yılı içerisinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu'nda alınan karar hatırlatıldı. Bu karar şöyle: "Başvuru yapıldığı yıl itibariyle 35 yaşını geçmiş olan lisans öğrencileri ve 40 yaşını geçmiş olan yüksek lisans öğrencilerinin öncelikli olsalar dahi burs tahsis işlemi yapılamayacağı."Bakanlık, bu karara göre  başvuruların değerlendirilmediği ifade edildi. 

KDK ise iYüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'nde konuyla ilgili bir düzenlemenin olmadığını belirledi. Kurum, yönetmelik yerine mülga Yönetim Kurulu kararıyla düzenleme yapılmasının üst hukuk normlarına aykırı olduğunu ifade etti. 

YAŞ ENGEL OLUR MU?

Tavsiye kararında, ilgili idarenin kredi, burs verme süreç ve imkanlarını iyileştirmek, geliştirmekle yükümlü olduğu belirtildi.

Tavsiyede, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kararının, hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığının ifade edildi. Tavsiyede, burs ve kredi tahsislerine getirilen yaş sınırının, eğitim hakkı ile iç içe olan öğrenim hakkını da kısıtladığı dile getirildi.

Şikayetçi vatandaşlara ilişkin idari işlemin geri alınması ve mağduriyetlerini giderecek şekilde yeni işlem tahsis edilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığına tavsiyede bulunuldu.

26-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş