Arama sonuçları

4+4+4 öğrencileri açık liseye kaçırdı

4+4+4 öğrencileri açık liseye kaçırdı

4+4+4 öğrencileri açık liseye kaçırdı. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, AKP tarafından 2012’de getirilen 4+4+4 eğitim sistemiyle zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılsa da örgün eğitimden uzaklaşan öğrencilerin sayısı azalmıyor. 2012-2013 yılında 940 bin 268 olan açıköğretim lisesinde okuyan öğrenci sayısı 2018-2019 yılında 1 milyon 389 bin 937 oldu.

Lise öğrenci sayısındaki artış bu dönemde yüzde 15,8 olurken açıköğretim lisesi öğrenci sayısındaki artış yüzde 32,4 oldu. Aynı dönem aralığında 2012’de 601 bin olan 15-17 yaş aralığındaki çalışan çocuk sayısı 2016 yılında 709 bine yükseldi. Toplam çocuk işçi sayısı ise 2 milyonu geçti.

4+4+4 eğitim sistemi tartışılırken en çok getirilen eleştirilerden biri açıköğretim okullarının örgün eğitimden kaçış olarak kullanılacağıydı. Bugüne gelindiğinde eleştirilerin haklı olduğu ortaya çıktı. Özellikle açıköğretim lisesi öğrencilerinin sayısındaki artış ilginç bilgiler ortaya koyuyor. Son iki yıldır düşme yönünde bir ivme gösterse de hala ortaokul ve lisede 1 milyon 400 bini aşıyor.

MEB ENGELLEMELİ

Eğitim Uzmanı Ali Taştan ilk olarak açık lise sisteminin incelenmesi gerektiğini söyledi. Taştan “2012 yılında zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması ile Açık Lise yeni bir şekle büründü. 2012 ve sonrasında öğrenci sayısında adeta patlama gerçekleşti. Zorunlu eğitimin 12 yıl olması nedeniyle liseye gitmesi gereken çocuklarımız açık liselere geçiş yapmaya başladı. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar da çocuklarımızın açık liseyi tercih etmesine neden oldu. Çocuklar örgün eğitimden ayrılıp çalışmaya başladı. Normal şartlarda 12 yıllık zorunlu eğitim çağ nüfusunda olan hiçbir bireyin Açık Liseye geçişine izin verilmemesi gerekirken, MEB yasal düzenlemeleri bu durumu engellemedi. Aksine teşvik etti. Sonucunda örgün eğitim kurumlarında bulunan öğrenciler açık liselere yöneldi.”

Dershanelerin kapatılmasının da bu artışta etkili olduğunu ifade eden Taştan “Ayrıca 2014 yılında dershanelerin kapatılması ile üniversiteye hazırlık için de örgün eğitimden ayrılıp açık liseye geçen bir grup öğrenci oldu. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatta bir düzenleme yaparak 12 yıllık zorunlu eğitim çağında olan çocukların Açık Liselere geçişini engellemeli. Bakanlık bunu yaptığında çocuklarımız hem örgün eğitimden kopmamış olacak hem de çocuk işçiliği azalmış olacaktır” dedi.

Açık ortaokul sayısındaki düşüşün aldatıcı olabileceğini söyleyen Taştan şunları ifade etti: “Daha önce ilkokul mezunu olanlar ortaokulu açıkta okuyup mezun olduğu için buradaki düşüş normal. Okuldan ayrılıp açıköğretime giden öğrenci sayısı da oldukça düşük.”

22-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş