Arama sonuçları

48 bin öğretmen bu eğitim yılında yok

48 bin öğretmen bu eğitim yılında yok

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 28 bin 163 öğretmenin bakanlıklarıyla ilişiğinin kesildiğini belirterek, "Yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor" dedi.

Yılmaz, AK Parti Sivas İl Başkanlığınca düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, eğitimin bu ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığında ilişiği kesilen ve açığa alınan öğretmen sayıları hakkında da bilgi veren Yılmaz'ın açıklamaları şöyle: 

20 BİN ÖĞRETMEN HAKKINDA DA İNCELEME SÜRÜYOR: 28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın.

70 BİN ÖĞRETMEN DAHİL OLACAK: Bizim norm fazlası 41 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası, bizim öğretmenimiz fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 41 bin öğretmenimizle birlikte geçen şubatta aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı, onlar da bu eğitim-öğretim yılında başlayacaklar. 40 bin norm fazlası, 30 bin yeni aldığımız öğretmen 70 bin. Dolayısıyla ayrılandan daha fazla öğretmen 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim programımıza dahil olacaktır. Bu arada 20 bin öğretmeni de tekrar milli eğitim camiasına, ailesine, kurumumuza kazandırmak için de mülakatlar, çalışmalar devam ediyor.

NORM FAZLASI ÖĞRETMENİMİZİ ETKİN KULLANACAĞIZ: 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız, şubatta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız ve 20 bin öğretmenimizi de ekim ayı içerisinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufacık bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım.

15 ÜLKEDEKİ 65 OKUL MAARİF VAKFI'NA: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 15 ülkedeki 65 okul Türkiye Maarif Vakfı'na devredilecek. FETÖ'ye ait yurtdışındaki okulların da Türkiye Maarif Vakfına devriyle ilgili çalışma yapılıyor. Kendi ülkesinin değerlerine ihanet etmiş yapının da yurtdışında olan okulları o devletler tarafından 'bunlar tarafından sürdürülmesine değil de Türkiye Cumhuriyeti Devleti veya hükümeti tarafından sürdürülmesini kabul ediyoruz' diyenler yine orada okulu da alacaklardır ve Türkiye Maarif Vakfıyla devam edecek inşallah.

860 ÖZEL OKUL AÇILDI: Bu dönemde 860 özel okul açıldığı ve özel okulların devlet okulları içerisindeki payı yüzde 13.5 oldu, bu oranı artırmak istiyoruz. 10 bin 291 yeni derslik eğitime kazandırıldı. 498 engelli öğretmen ataması yapıldı, mesleki ve teknik eğitime giden öğrenciler desteklendi. Eskiden organize sanayi bölgeleri içerisinde açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri destekliyorduk. Şimdi organize sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri de eğitim konusuna bağlı olarak öğrenci başına 4 bin 270 lirayla, 6 bin 675 lira arasında destek veriyoruz. İstiyoruz ki eğitimin istihdamla bağı kurulsun, okulu bitirenler işsiz kalmasın.

Bu blog AA abonesidir.

15-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin