Arama sonuçları

5 dernekten ortak açıklama: Yemek ve servis ücretleri ya iade ya mahsup edilecek

5 dernekten ortak açıklama: Yemek ve servis ücretleri ya iade ya mahsup edilecek

5 dernekten ortak açıklama: Yemek ve servis ücretleri ya iade ya mahsup edilecek. Özel öğretim kurumları sivil toplum dernekleri koronavirüs döneminde uzaktan yapılan eğitimde okulların açık olamayışından kaynaklı sunulamayan servis ve yemek hizmetleri için velilerden ücret talep edilmesinin uygun olmadığı konusunda görüş birliğinde olduklarını açıkladı. 5 dernek başkanı, “Şayet bu ücretler velilerimiz tarafından peşin veya herhangi şekilde ödenmiş ise muhtemel telafi eğitimi sonrası, dönem başında hesaplanarak iade veya mahsup edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

5 DERNEKTEN ORTAK AÇIKLAMA: YEMEK VE SERVİS ÜCRETLERİ YA İADE YA MAHSUP EDİLECEK

ÖZDEBİR BAŞKANI Naci Atalay, ÖZDER Başkanı  Ahmet Akça, TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, ÖZKURBİR Başkanı Hami Koç, TÖDER Başkanı İbrahim Taşel ortak bir basın açıklamasıyla servis ve yemek ücretleri ile ilgil açıklama yaptı.

Açıklamada, salgını karşı alınan tedbirler kapsamında devlet ve özel okullarda eğitime ara verildiği hatırlatılarak, uzaktan eğitim sürecinin başladığı vurgulandı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu uygulama,  öğretmenlerimizin ve diğer eğitim personellerinin büyük fedakarlıklarıyla her geçen gün daha da verimli hâle geldi. Öğrencilerimiz bu süreçte evde kalarak, birçok kanaldan kendilerine ulaşan öğretmenlerinden kopmadan müfredata uygun olarak eğitimlerini devam ettiriyorlar.  Özellikle özel okullarımız, çeşitli uzaktan eğitim yöntem ve araçlarını da kullanarak birçok alternatif uygulamayı hayata geçirdiler. Kurucularından yöneticilerine, öğretmenlerinden diğer çalışanlarına kadar bu dönemin kayıpsız atlatılması için uzaktan eğitimle okulu adeta eve taşıdılar. EBA dahil olmak üzere, bir çok dijital platformdan öğrencilerin yararlanması sağlandı. Milyonlarca saat online ders yapıldı, videolar çekildi, sorular çözüldü, sınavlar yapıldı, rehberlik desteği verildi. Kısaca özel okullarda uzaktan eğitim çalışmaları, öğrencilere "okul daha az yorucuydu" dedirtecek kadar yoğun ve kesintisiz bir şekilde sürdürülüyor.

UZAKTAN EĞİTİM DE YÜZ YÜZE EĞİTİMİN YERİNE SAYILIYOR

Dolu dolu geçen bu süreç Bakanlığımızdan takdir görmüş; Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamalarla, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ilgili yazısı ve yayımlanan yönetmelikle uzaktan eğitimin, yüz yüze eğitimin yerine  sayılacağı deklare edilmiştir. Tabi ki, yine de beklentimiz okullarımızın bir an önce açılması ve eğitimin yüz yüze yapılmasıdır. Ancak o gün gelene kadar özel okullarımız mevcut şartlarda en iyi hizmeti sunmayı sürdürecektir.

BU ZOR KOŞULLARA RAĞMEN KARŞILIĞINI VERİYOR

Özel okullarımız velilerden aldıkları eğitim öğretim ücretlerinin bu zor koşullara rağmen ve bazı ilave maliyetlere katlanarak karşılığını hakkıyla vermektedirler. Mevcut ekonomik durumdan en çok etkilenenlerden biri de özel eğitim kurumlarıdır.

VELİLERİMİZİN HASSAS DAVRANMASINI BEKLİYORUZ

Ülkemiz adına hayati öneme sahip eğitim kurumlarımızın ayakta kalması ve öğretmenlerimizin desteklenmesi için velilerimizin bu dönemde ödemelerinde hassas davranmalarını bekliyoruz.

ÜCRET ALINMAMASI KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ

Eğitim dernekleri olarak bu süreçte okulların açık olamayışından kaynaklı öğrencilerimize sunulamayan servis ve yemek hizmetleri için velilerden ücret talep edilmesinin uygun olmadığı noktasında görüş birliği halindeyiz. Şayet bu ücretler velilerimiz tarafından peşin veya herhangi şekilde ödenmiş ise muhtemel telafi eğitimi sonrası, dönem başında hesaplanarak iade veya mahsup edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz. Ülkemize, eğitim camiamıza ve geleceğimiz çocuklarımıza sağlıklı günler diliyoruz.

14-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş