Arama sonuçları

5'inci sınıf 'hazırlık sınıfı' olacak

5'inci sınıf 'hazırlık sınıfı' olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin öğrencilerin ortaokula başlarken yeteneklerini belirlemek için tarama testinden geçirileceklerini söyledi. Yükseköğretim kurumları yöneticilerini buluşturan Vakıf Üniversiteleri Birliği'nin düzenlediği EDU SUMMIT  Eğitim Zirvesi başladı. 

Tekin, çocukların kültürel, sanatsal ve sportif yeteneklerini küçük yaşlarda tespit ederek, bu yeteneklerine göre eğitim alacakları mekanizmaları yaşama geçireceklerini söyleyerek, şöyle konuştu: "4+4+4'ün ikinci kademesinde yer alan 5'inci sınıflar yetenek tarama testinden geçirilecek ve bu yeteneklerine göre çocuklarımız sportif yetenekleri keşfedilerek Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yeteneklerini geliştirecek eğitim alacaklar. Aynı taramayı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de yapmak istiyoruz."

DERS SAATİ ÇOK AMA 
Tekin, OECD ülkeleri içerisinde diğer ülkelere nazaran Türkiye'nin 2 katı ders saati yabancı dil bilgisi müfredatı olduğunu vurgulayarak, "Yabancı dil yeterlilikleri çok düşük. 'MEB okullarında yabancı dil ders saati arttırılsın' demek çözüm olmuyor. 5'inci sınıfları Türkçe ve yabancı dilin yetkinliğin arttırıldığı bir hazırlık sınıfı olarak tasarlama aşamasındayız, bunun alt yapı çalışmaları yürüyor bir aksilik olmazsa pilot uygulamayla başlayacak ve ardından tüm Türkiye'de yayacağız" dedi. 

Bu blog AA abonesidir.

 

21-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş