Arama sonuçları

5’inci sınıfta 20 saat dil dersi olacak

5’inci sınıfta 20 saat dil dersi olacak

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu 5. sınıflara yönelik İngilizce ağırlıklı müfredatın gelecek yıl pilot uygulama olarak başlayacağını hatırlattı. Gençoğlu,  haftada 20 saate kadar yabancı dil dersinin müfredatta yer alacağını söyledi.

 Gençoğlu, Trakya Üniversitesi ile okullarda seçmeli olarak okutulması planlanan Arnavutça ve Boşnakça seçmeli derslerinin müfredatının hazırlanması protokolü töreni Edirne’ye gitti. Gençoğlu 5. sınıflara yönelik İngilizce ağırlıklı müfredatın gelecek yıl pilot uygulama olarak başlayacağını belirterek, şöyle konuştu:

YABANCI DİLDE YENİ DÖNEM

“Yabancı dil eğitiminde yeni bir döneme geçilecek. "Müfredatta 20 saate kadar bir yabancı dilin yanı sıra Türkçe, matematik, seçmeli ders olarak da beden eğitimi, resim ve müzik dersleri olacak. Burada hedefimiz öğrencilerimizin yabancı dildeki temel beceriler olarak kabul edilen dinleme, konuşma, yazma ve anlama becerilerini geliştirmesi. Bu bağlamda önümüzdeki yıldan itibaren pilot çalışmaları başlatılacak ve online birtakım kaynaklar, öğretmen eğitimi gibi unsurları işin içerisine dahil ederek aktif bir yabancı dil becerisi edinme sürecine dahil olacağız."

Öğrencilerin kendilerini yabancı bir dilde de ifade edebilecek konuma gelmesini hedeflediklerini aktaran Gençoğlu, "Biz öğrencilerimizin kendi dillerinde kendilerini ifade edebildikleri gibi yabancı bir dilde de kendi kültürlerini ve medeniyetlerini ifade edebilir bir takım becerilere sahip olmasını arzuluyoruz. Temel hedefimiz budur" diye konuştu.

5’İNCI SINIFTA HANGİ DİLLER OLACAK ?

Geçtiğimiz ay hem Başbakan Binali Yıldırım’ın hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarıyla 5’inci sınıfların ağırlıklı yabancı dil müfredatına göre eğitim göreceği belirtilmişti. Yılmaz hangi yabancı dillerin okutulacağına ilişkin ise sadece yabancı dilin İngilizce olmayacağını Arapça, Fransızca gibi yabancı dillerin de yer alacağını söylemişti.

Bu blog AA abonesidir

 

 

25-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş